Jak dbać o zęby?

„Myj zęby dwa razy dziennie” – każdy zna tę zasadę, prawda? Więc dlaczego dentyści wciąż mają ręce pełne roboty, a z gabinetów dobywa się złowieszczy dźwięk borowania? Bo dbanie nie może ograniczać się jedynie do szczotkowania rano i wieczorem. Chcesz wiedzieć, jak dbać o zęby w kompleksowy sposób? Koniecznie czytaj dalej.

Technika ma znaczenie

Codziennie mycie zębów przynosi oczekiwany efekt tylko wtedy, kiedy jest wykonywane prawidłowo. Liczy się technika, rodzaj szczoteczki i pasty. Źle dobrane nie tylko niweczą Twoje wysiłki, ale mogą wręcz poważnie zaszkodzić zarówno zębom, jak i dziąsłom. Instruktaż higieny jamy ustnej możesz znaleźć w internecie lub nawet umówić się na specjalne szkolenie, którego koszty są niczym w porównaniu z efektami stosowania nabytych umiejętności. Poza szczotkowaniem obowiązuje Cię codzienne nitkowanie zębów. Warto też zainwestować w odpowiedni płyn do higieny jamy ustnej.

Walcz z nawykami

Jak dbać o zęby, to chronić je przed urazami mechanicznymi. Dlatego nie obgryzaj ołówków, skuwek, paznokci. Nie rozgryzaj twardych cukierków, orzechów i nigdy nie używaj zębów jako nożyczek czy otwieracza. W ten sposób możesz spowodować uszkodzenia szkliwa, mikropęknięcia,a nawet doprowadzić do odłamania się fragmentu zęba lub uszkodzenia wypełnień leczonych już zębów.

Koniec z nocnym podjadaniem

Po wieczornym myciu zębów nie jedz i nie pij nic poza wodą bez dodatków. Inaczej cały Twój trud niweczą pozostałości, które zostają w Twojej jamie ustnej na całą noc.

Mniej cukru

O tym, że „słodycze psują zęby” powtarzano nam od dziecka. Ale wszystkie cukry proste przyczyniają się do rozwoju próchnicy. Dlatego nawet sięgasz po ciasteczko „zero cukru”, to po jego zjedzeniu przepłucz jamę ustną wodą.

Świadomie wybieraj napoje

Kontroluj, ile kawy czy herbaty pijesz. Ich nadmierne spożycie powoduje gromadzenie się osadu. Im więcej ich pijesz, tym częściej korzystaj z profesjonalnych zabiegów: scaling i piaskowanie. Po każdej filiżance ulubionego napoju przepłucz jamę ustną wodą.

Nie lekceważ bruksizmu

Bruksizm, czyli mimowolne zaciskanie zębów przez sen i w sytuacjach stresowych, jest w wielu przypadkach odpowiedzialny za szybkie psucie się zębów. Może powodować szybkie ścieranie zębów, pęknięcia szkliwa, ubytki klinowe, a także nadwrażliwość, a nawet rozchwianie się i przemieszczanie zębów. Bruksizm przyczynia się do rozwoju paradontozy i zwiększa podatność na próchnicę.

Kontroluj stan jamy ustnej

Warto od czasu do czasu samodzielnie sprawdzić, czy Twoje zęby i dziąsła, a także język i błona śluzowa w jamie ustnej są wolne niepokojących zmian. W razie zastrzeżeń – umów się na szybką wizytę do swojego dentysty. I oczywiście, systematycznie korzystaj z zabiegów profilaktycznych. Kontrolne wizyty raz na pół roku to absolutne minimum Twoich wizyt u stomatologa, niezależnie od tego, czy czujesz, ze jest „OK”, czy masz podejrzenia zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *