Jak działa mózg? Ciekawostki i rzeczy, które musisz wiedzieć!

Ludzki mózg

Działanie ludzkiego mózgu jest bardzo złożone i w tym momencie wciąż nie wiemy o nim wszystkiego. Znamy jednak wielu faktów i ciekawostek o jego działaniu.

  1. Ludzki mózg zaczyna się kształtować w 4 tygodniu życia płodowego. Co ciekawe, spala dwa razy więcej energii niż mózg osoby dorosłej. Waży około 1400 gram i jest nieco cięższy u mężczyzn niż u kobiet. Jest to związane z masą ciała i udowodniono, że wielkość mózgu nie ma bezpośredniego wpływu na inteligencję.

  2. Muzyka świetnie działa na funkcjonowanie mózgu. Podczas jej słuchania, uwalniana jest dopamina, które znacznie poprawia nasze samopoczucie. Muzyka jest jednym ze sposobów na stymulację mózgu, dzięki niej powstają nowe połączenia między komórkami nerwowymi.

  3. Na prawidłowe funkcjonowanie mózgu znaczny wpływ ma odpowiednia dieta. Nie bez przyczyny poleca się jedzenie orzechów, bananów czy gorzkiej czekolady w czasie nauki. Na prawidłowe funkcjonowanie mózgu mają wpływ przede wszystkim witamina B12, witamina E i kwasy omega-3. Oprócz wymienionych już wyżej produktów polecane są także ryby, oleje roślinne, awokado, siemię lniane, nasiona słonecznika, winogrona i śliwki.

  4. To mit, że wykorzystujemy tylko 10% naszego mózgu. Każda jego część pełni jakąś funkcję. Jednocześnie możemy sprawić, by nasz mózg pracował bardziej efektywnie i wykorzystywać jego możliwości jeszcze lepiej. Warto pracować nad rozwijaniem jego funkcji, zaskakiwać go, próbować nowych rzeczy, grać na instrumentach, uczyć się języków czy też stosować proste sztuczki takie jak czytanie do góry nogami lub rozwiązywanie łamigłówek .

Dla osób zainteresowanych tematem i chcących pogłębić swoją wiedzę w tej kwestii polecamy specjalistyczną literaturę branżową. W nieco zabawny sposób wiedzę przekazuje profesor Jerzy Vetulani w książce “Sen Alicji czyli jak działa mózg”, a dla osób bardziej zaawansowanych w temacie idealną lekturą będzie “Atlas neuroanatomii i neurofizjologii” Nettera. Pobudź swój mózg do działania i pracuj nad nim, by jak najdłużej działał szybko i sprawnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *