Jak można zarobić na spadku?

mieszkanie w spadku

Śmierć bliskiej osoby to zawsze wielka strata i ból. Ale kiedy mija okres żałoby, trzeba wrócić do rzeczywistości. Zwykle po zmarłym zostaje spadek. Bardzo często jest w nim nieruchomość, na przykład mieszkanie. Jeśli jego sytuacja prawna jest uregulowana i nie obciążają go żadne zobowiązania, okazuje się, że zmarły pozostawił nam nie tylko potencjalne miejsce zamieszkania dla nas, ale również możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy. Zastanawiasz się, jak zarobić na spadku? Oto kilka podpowiedzi.

Mieszkanie w spadku

Jeśli zmarły lokator był właścicielem mieszkania, ale nie pozostawił po sobie testamentu, wtedy nieruchomość podlega zasadom dziedziczenia, które opisuje ustawa w Kodeksie Cywilnym. W pierwszej kolejności prawo dziedziczenia mają dzieci i małżonek spadkodawcy. Wszyscy oni otrzymują spadek w równych częściach, z zaznaczeniem, że część przypadająca na małżonka nie będzie mniejsza niż jedna czwarta całości wartości spadku. W przypadku wcześniejszej śmierci współmałżonka, całość przechodzi na ich dzieci, też podzielona na równe części. Jeśli nie żyje któreś z dzieci, a pozostali po nim potomkowie, wówczas jego część przypada na nie, czyli na wnuki i podlega równemu podziałowi na ich liczbę. I tak dalej, i tak dalej… Ale sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy zmarły sporządził wcześniej testament, w którym sam dokonał rozdziały swojej własności. Ostatnia wola musi być spisana własnoręcznie, zawierać podpis i datę. Nieraz jest tak, że w ten sposób mieszkanie trafia w ręce najbliższego wnuka czy wnuczki.

mieszkanie po dziadkach

Mieszkanie po dziadkach

Taki spadek bywa najlepszym prezentem, jaki się od nich otrzymuje. A co zrobić, żeby nie zmarnować tego? Jeśli wnuk/wnuczka jest za młoda, by samodzielnie mieszkać lub mieszkanie nie spełnia wymogów danej osoby (inne miasto, nie ten rozkład, posiadanie już własnego), wcale nie oznacza to konieczności sprzedawania mieszkania. To doskonały sposób na stały i stabilny dochód z wynajmu mieszkania. Mieszkanie można przeznaczyć dla jednej osoby, rodziny lub – jeśli metraż na to pozwala – uczynić z niego mieszkanie studenckie lub wykorzystać jako noclegi dla pracowników w Łodzi, którzy pracują na wyjazdach i w delegacjach poza miejscem swojego stałego zamieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *