Jak zmieniły się zdjęcia ślubne?

Nasze prababki też pragnęły uwiecznić ważny moment w ich życiu, którym był dzień ślubu. Fotografia służyła dokumentacji i tworzeniu pamiątek – zdjęcia, która wręczała zakochana dziewczyna chłopakowi było naprawdę cenne i niepowtarzalne. Dziś wysyłamy sobie zdjęcia i nie zastanawiamy się nad ich wartością.

Dawne zdjęcia ślubne

Zdjęcia ślubne posiadają długą tradycję. Dawniej jednak para młoda udawała się do studia fotograficznego, gdzie pozowała do zdjęć. Nie dostawało się ich zbyt wiele, ponieważ dopiero fotografia cyfrowa pozwoliła na wykonywanie wielu zdjęć za jednym zamachem. Fotografia analogowa wymagała czasu – cierpliwy musiał być zarówno fotograf, jak i modele, którzy sztywno siedzieli przed aparatem lub stali obok siebie przed pomalowanym tłem, które imitowało park.

fotografia ślubna

Zdjęcia ślubne dzisiaj

Dziś również mamy do czynienia z imitacją, jednak jest ona osiągana za sprawą programów komputerowych i takiej obróbki zdjęć. Coraz częściej rezygnuje się ze zdjęć w studiu, któe posiada sztuczne światło i banalne rekwizyty. Pozy w takim miejscu są wymuszone, w przeciwieństwie do plenerów, gdzie para może zachowywać się bardziej naturalnie. Naturalność w miastach takich jak Łódź osiaga się również poprzez uwiecznianie zakochanych na ulicach, w parkach – w rzeczywistym, a nie namalowanym na papierze otoczeniu. Często są to więc odrapane kamienice, szare budynki, czy po prostu ogród botaniczny. Para może być swobodna – małżonkowie często skaczą, tarzają się po trawie, a nawet wskakują do wody. Fotograf ma uwiecznić nie tylko ich odświętny strój, ale i oddać charakter. Zdjęcia ślubne do tej pory kojarzyły się z nudą – ten stereotyp jednak się zmienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *