Kraciasto-pasiaste elementy dekoracyjne

pasiasta-kurtynaKrata ostatnimi czasy nie jest lubianym przez ludzi wzorem. Dla wielu jest zbyt prymitywna, ani klasyczna, ani nowoczesna, nie da się z jej pomocą niczego zaaranżować. Myślenie jest jak najbardziej błędne, bo choć krata do wymyślnych wzorów nie należy, to właśnie ta prosta konstrukcja wzornicza staje się jednym z najbardziej uniwersalnych wzorów. Znacznie częściej wykorzystywane są pasy, chociażby ze względów optycznych zmian powierzchni wnętrz.

O kracie w pomieszczeniu

Jeśli artykuły dekoracyjne są w kratę, to znaczy wszelkie poduszki, narzuta, zasłona czy obicia mebli, to jednoznacznie wnętrze może być umeblowane tylko przez meble rustykalne. Krata w takim nadmiarze staje się perfekcyjnym motywem przewodnim takich wnętrz, pod warunkiem, że dobrano do niej odpowiednie meble. Nie należy jednak popadać w kraciarską rutynę i zmieniać jej wzór (grubość, gęstość) w określonych miejscach i artykułach, uniknie się wówczas monotonii wystroju.

Pasy – najbardziej uniwersalne wzornictwo

Pasy nadają się do totalnie każdego wnętrza, bez jakiegokolwiek wyjątku ozdobią, a nawet optycznie pomniejszą lub powiększą pomieszczenie. Zresztą, odpowiedni materiał w pasy we wnętrzu np. klasycznym, doda mu ciekawego nowoczesnego wyglądu lub odwrotnie, co zależy oczywiście od materiału i wzoru pasów. Jeśli pasy mają stanowić motyw przewodni, to podobnie jak to jest z kratką – kolorystyka musi być utrzymana w jednym tonie, bądź przynajmniej posiadać jeden mocny i permanentny, pojawiający się na pozostałych wzorach motyw, akcent.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *