Meble kolonialne – wyjątkowy akcent do Twojego mieszkania

meble-kolonialneStyl kolonialny najchętniej wybierany jest przez osoby ceniące klasyczne, sprawdzone rozwiązania, którym nie jest obojętny dekoracyjny akcent pozwalający, poza walorami użytkowymi, cieszyć się również pięknem wykończonych mebli. Styl ten powstał bowiem jako kompromis pomiędzy brytyjskimi wzorcami a tropikalną ornamentyką i gatunkami drewna. Łączy wiele pozornych przeciwieństw, dzięki czemu tworzy coś w 100% oryginalnego.

Jakie były początki?

Styl kolonialny ma swoje początki w tropikalnych krajach kolonizowanych przez Brytyjczyków: Afryce, Indonezji, Tajlandii, Indiach, Birmie, Laosie. Jego korzenie sięgają aż XVIII i XIX wieku. To właśnie wtedy brytyjscy oficerowie wraz z rodzinami oraz plantatorzy odczuwali wielką potrzebę stworzenia sobie domów wyposażonych w meble, do których byli najbardziej przyzwyczajeni i przekonani. Szybko się jednak okazało, że przywożenie rodzimych dla nich mebli w tropikalne klimaty skutkowało niszczeniem ich konstrukcji. Ich użytkowanie po prostu nie było możliwe. Dlatego też rozpoczęto produkcję mebli z miejscowych gatunków drewna: drzewa różanego, akacji azjatyckiej, mango, mahoniu, polisandera. Ich konstrukcję przystosowywano do panujących w krajach tropikalnych warunków pogodowych.

Ręczne kopie

Meble kolonialne powstawały jako kopie oryginalnych angielskich wzorów. Wykonywali je ręcznie artyści w tropikalnych krajach z materiałów dostępnych na miejscu. Wiele konstrukcji było niespotykanie lekkich i delikatnych, inne z kolei kontrastowo masywnych i ciężkich. Właśnie w ten sposób tworzono krzesła, stoły, sekretarzyki, itd. Wprowadzano również pewne innowacje, które pozwalały użytkować meble w nietypowych warunkach pogodowych – zapewniając w nich odpowiednią cyrkulację oraz ochronę przed różnego typu robactwem. Właśnie w ten sposób powstały łóżka z bujnymi moskitierami oraz ażurowe meble. Ornamentykę częściowo kopiowano z angielskich (ale również hiszpańskich, francuskich i portugalskich) pierwowzorów, po części była wykonana zgodnie z tropikalnymi kanonami. Celowe postarzanie mebli, w tym tworzenie otworów po kornikach, miało i ma również dzisiaj na celu jeszcze wyraźniejsze zaznaczenie ich historycznego charakteru. W swojej prostocie zdobienia mebli kolonialnych były i są jednak oszczędne, dzięki czemu dobrze prezentują się w nowoczesnych wnętrzach.

Kolorystyka i pielęgnacja

Styl kolonialny to ciemne, intensywne kolory: głównie venge oraz mahoń przeplatane bambusem, rattanem, czy sznurkiem. Najlepiej prezentują się na zdecydowanych kolorystycznie ścianach: niebieskich, zielonych, czy pomarańczowych. Ich pielęgnacja nie sprawia większego problemu. Wystarczy systematycznie czyścić je specjalnie do tego celu stworzonym woskiem lub mleczkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *