O czym pamiętać projektując płytkę PCB?

Obwody drukowane PCB

Każdy, kto projektuje urządzenie elektroniczne wie, że pierwszym krokiem jest wybór odpowiednich komponentów i zaplanowanie przebiegu sieci ich połączeń. Kolejnym krokiem jest zaprojektowanie i wykonanie płytki PCB, czyli płytki drukowanej. Aby ten etap zakończył się oczekiwanym sukcesem, musisz przestrzegać zasad i stosować pewne sprawdzone praktyki. Jakie? Dowiesz się więcej już za chwilę.

Płytka PCB – ustal jej przeznaczenie

Na początku warto zaznaczyć, że to, jak będzie wyglądać płytka, a zatem to, jak będzie zaprojektowana i wykonana zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia. Jeśli Twoim priorytetem jest minimalizacja rozmiaru urządzenia, będziesz musiał zamontować jego komponenty blisko siebie, wykorzystując do tego wąskie ścieżki, które prowadzi się w małych odstępach. Jednak, żadna przesada nie jest dobra. Przy zbyt gęsto rozmieszczonych ścieżkach może dojść do sprzężenia pomiędzy sygnałami. Co więcej, układy analogowe, cyfrowe czy radiowe, które zostają nagromadzone na bardzo małej powierzchni mogą wzajemnie się zakłócać. Dlatego rozmieszczenie elementów na płytce PCB trzeba przeanalizować pod wieloma względami, jak na przykład zasady kompatybilności elektromagnetycznej.

Analiza termiczna płytki PCB

Dzięki analizie termicznej można ustalić na przykład konieczność zastosowania dodatkowego chłodzenia czy zwiększenia wydajności obecnie planowanego. Innym przykładem drażliwego elementu jest radiator, który w określonych warunkach może zacząć działać jak antena, która przyczynia się do nasilenia się zaburzeń elektromagnetycznych. Dzięki analizie termicznej projektu możesz zdecydować o zastosowaniu w płytce PCB przelotek cieplnych, których rolą jest obniżenie rezystancji termicznej na złączu. Najlepiej, aby miały formę warstwy miedzi, którą umieszcza się bezpośrednio pod obudową. Niestety, nie jest to opłacalne, dlatego w zamian wykonuje się układy oddzielnych przelotek platerowanych.

Trzeba jednak pamiętać, aby wnioski z analizy termicznej wyciągać z zachowaniem ostrożności, ponieważ pochopne działania mogą wywołać niepożądane zmiany w projekcie PCB – informuje specjalista z PCB Techno Service .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *