Salon z jadalnią – jak go zaaranżować?

Salon z jadalnią - aranżacje

Salon z jadalnią jest połączeniem, które przeżywa dziś swoją drugą młodość. Ale jak go zaaranżować, aby jeden pokój mógł w pełni realizować funkcje, które tradycyjnie spełniają dwa pomieszczenia? Można to zrobić na zasadzie kontrastu lub też płynnego przejścia. Pierwsza możliwość wymaga odwagi i trafionego pomysłu. Druga jest znacznie bezpieczniejsza i dlatego częściej stosowana, ale w obu wariantach każdej z części należy się tyle samo uwagi w trakcie realizowania aranżacji.

Jakie meble do salonu z jadalnią?

Dobór podstawowych mebli, czyli stołu, krzeseł i zestawu wypoczynkowego to sprawa kluczowa. Kanapa bądź sofa wyznacza strefę wypoczynkową, zaś stół z krzesłami stanowi serce strefy jadalnej. Zacznij od wypoczynku. To on w głównej mierze zdefiniuje Twoją przestrzeń. Jeśli salon jest niewielki, lepiej nie szaleć z jego rozmiarem, ani ekstrawagancją w wykończeniu. Możesz sobie pozwolić na narożnik lub wybrać kanapę, która ustawiona pod ścianą da Ci otwartą przestrzeń. Jeśli postawisz sofę na środku pokoju, wtedy z kolei wyraźnie wydzielisz dwie strefy, a za sofą w salonie możesz ustawić komodę lub konsolkę. Teraz czeka Cię wybór stołu i krzeseł do części jadalnej. W małym pokoju najlepszy będzie stół okrągły, ewentualnie owalny. Z praktycznych względów warto wybrać rozkładany model stołu. Im większy metraż, tym większa swoboda w wyborze.

Stylowo

Bezpiecznym i sprawdzonym rozwiązaniem w trakcie urządzania salonu z jadalnią jest wybór mebli z tej samej kolekcji, ale jeśli uważasz, że to jest „nudne”, możesz dobrać do siebie elementy z rożnych zestawów w podobnej kolorystyce i stylistyce. W małych salonach najlepiej prezentują się przezroczyste krzesła z tworzyw, które wyglądają lekko i optycznie nie zabierają przestrzeni. Szukasz sposobu na ubogacenie aranżacji, bez zagracania przestrzeni? Podziałaj ze ścianami. Możesz zastosować trik pokrycia różnymi kolorami każdej ze ścian. Kolejną opcją na „inność” jest tapeta do salonu – wtedy wybierz jeden kolor farby i pokryj jedną ścianę tapetą. Jeśli tapeta do salonu nie przekonuje Cię – zrób eksperyment – przyklej jeden lub dwa pasy tapety z ciekawym i wyrazistym wzorem – teraz każdy zauważy Twoją pomysłowość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *