Jak się ubrać do teatru?

Statystyki jasno pokazują, że częściej chodzimy do kina, niż do teatru. A jednak, czasami decydujemy się na „sztukę wyższą” i wtedy zwykle pojawia się problem: jak się ubrać do teatru, żeby nie wyglądać ani “głupio”, ani niestosownie. Za „uczniaka” mama ubierała nas przy takich wyjściach w „strój galowy”. A dziś? Oto kilka podpowiedzi.

Zanim zdecydujemy, co założyć, trzeba wziąć pod uwagę okoliczności, jakie towarzyszą wyjściu. Znaczenie ma zarówno miejsce, gdzie odbędzie się wydarzenie, jak i pora: dzień czy wieczór. Wyjście do teatru, opery czy filharmonii to nie to samo, co wypad do kina. Wbrew panoszącemu się ujednoliceniu mody i sprowadzania ubierania się „zawsze i wszędzie” w popularnym stylu casual, to dla takich miejsc jak teatr, warto zachować więcej respektu i poszanowania. Skoro już mamy obcować z kulturą wysoką, to i nasze ubranie się powinno pozostać zgodne z dress code. Elegancja i subtelny szyk nigdy nie będzie faux pas w takich okolicznościach.
I tak uroczysta premiera lub prapremiera zwykle odbywają się porą wieczorową, dlatego też wymagają stroju wieczorowego. Strój dla kobiet do opery/filharmonii powinien odznaczać się klasyczną elegancją. I tutaj oczywiście doskonale sprawdzi się „mała czarna”. Styl i charakter kobieta może uwydatnić swoją biżuterią. Warto unikać jednak tej wykonanej z tworzyw sztucznych.
Dla pań, które nie czują się najlepiej w sukniach, nie muszą się martwić, bo elegancki kostium z wizytowymi spodniami nie jest już dziś obrazą kanonu. Poza rodzajem stroju, liczy się również jego kolor. Warto postawić na stonowane kolory, a pstrokate wzory i rażące barwy zachować na inne okazje.
W przypadku mężczyzn również rządzi elegancka klasyka. Wieczorowe wyjście na spektakl czy koncert to doskonała okazja by założyć smoking. Jeśli nie posiadamy go lub po prostu nie lubimy – wystarczy czarny garnitur. Jako obowiązkowy element należy uznać białą koszulę i ciemny, gładki krawat lub muszkę.

Jak się ubrać do teatru w ciągu dnia?

W przypadku wyjścia w ciągu dnia, zwłaszcza na spektakl prezentowany cyklicznie, sprawdzi się modny styl smart casual, czyli w wolnym tłumaczeniu „swobodna elegancja”. Garnitur to dla panów najlepszy wybór, ale może by już mniej formalny. Dla nienawidzących „garniaków” rozwiązaniem są czarne dżinsy lub chinosy, a do tego biała koszula plus marynarka/sweter. Kobiety powinny założyć sukienkę lub spódnicę w ciemnych barwach a do tego elegancką bluzkę w stonowanych kolorach przy spódnicy, żakiet albo sweterek. Wszystkich obowiązuje eleganckie obuwie, które podkreśla nasz dobry gust. Pod żadnym pozorem nie zakładaj odzieży sportowej, bluz z kapturem, wytartych dżinsów i obuwia sportowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *