Jak tanio prowadzić dom?

Prowadzenie gospodarstwa domowego to niemałe wyzwanie. Wszyscy kiedyś musimy stawić mu czoła i często polegamy. Marnujemy nie tylko czas, ale i pieniądze. Czy da się prowadzić dom tak, żeby było tanio?

Zakupy rób tylko z listą
Najwięcej wydajemy na jedzenie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy robili tylko rozsądne zakupy. Żeby było tanio, należy więc zabrać ze sobą listę. Jak ognia powinniśmy unikać robienia spontanicznych zakupów. Pamiętajmy też, że promocje nie są naszymi przyjaciółmi, jeżeli wcześniej nie zaplanujemy skorzystania z nich.

Nie jedz na mieście
Robienie obiadów w domu jest dość czasochłonne i nie zawsze gwarantuje nam efekt, jakiego oczekujemy. Jednak z czasem lepiej opanujemy tę sztukę, a jednocześnie dużo zaoszczędzimy. Domowe jedzenie jest nawet kilkanaście razy tańsze od restauracyjnego!

Kontroluj zużycie energii
Na nie wszystkie rachunki mamy wpływ, ale te energetyczne możemy łatwo obniżyć. Powinniśmy pamiętać o odłączaniu nieużywanych sprzętów od prądu i korzystaniu z trybów energooszczędnych np. w pralkach lub lodówkach. Warto też zawczasu zaplanować wydatki na energię, używając doładowań energetycznych, np. na stronie http://doladowaniaenergetyczne.pl.

Oszczędzaj wodę
Wodę marnujemy na potęgę. Za długo zostawiamy odkręcony kurek, bierzemy niepotrzebne kąpiele, zmywamy, używając horrendalnej ilości wody. Tymczasem wszystko to można ograniczyć. Sporo zaoszczędzimy, a dodatkowo postąpimy po prostu ekologicznie.

Planuj budżet
Istotnym jest, abyśmy wiedzieli, jaką kwotą dysponujemy. W tym celu trzeba rozplanować budżet i przyjrzeć się miesięcznym wydatkom. Bardzo możliwe, że wydajemy pieniądze na wygody, z których nie korzystamy, albo na produkty, których tańszą wersję przygotujemy w domu, np. krem czekoladowy, środek czyszczący.

Da się tanio prowadzić dom, a na dodatek nie jest to trudne. Wystarczy poświęcić kilka chwil na zaplanowanie danych czynności, co i tak z czasem stanie się naszym nawykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *