Na wakacje z czworonogiem – jak przewozić psa w samochodzie?

Pies jest dla wielu z nas kimś więcej, niż tylko domowym zwierzakiem – często traktujemy psiaka jak członka rodziny. Jeżeli Ty też hołdujesz przekonaniu, w myśl którego “pies to też człowiek”, to zapewne nie wyobrażasz sobie wakacji bez swojego przyjaciela. Aby zapewnić sobie i psu bezpieczeństwo podczas podróży, musisz jednak poznać zasady przewożenia go w aucie.

Dlaczego odpowiednie przewożenie psa w samochodzie jest ważne

Dla większości psów podróż autem jest sytuacją bardzo ekscytującą, niecodzienną – z tego powodu nasz czworonożny przyjaciel może próbować przemieszczać się po samochodzie, próbując obwąchiwać pojazd lub obserwując to, co dzieje się za oknami. Takie “wędrówki” mogą jednak rozpraszać kierowcę, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa. Może się zdarzyć tak, że pies spanikuje, przez co stracimy panowanie nad kierownicą – zwłaszcza, jeśli pies będzie próbował wdrapać się nam na kolana. Kolejnym ważnym powodem, by odpowiednio przewozić psa, jest ryzyko gwałtownego hamowania – wówczas pies mógłby wypaść z samochodu lub uderzyć w coś lub kogoś.

Podróż z psem – podstawowe zasady

Polskie przepisy ruchu drogowego nie określają dokładnie, jak powinniśmy przewozić psa – należy jednak zadbać o bezpieczeństwo i komfort wszystkich pasażerów. Małe psy, podobnie jak koty, możemy przewozić w specjalnym transporterze – powinien on być dopasowany do rozmiaru zwierzęcia, by nie mogło się ono w nim zbytnio przemieszczać. Na podłodze transportera dobrze jest także ułożyć miękki, znany psu kocyk, dzięki któremu poczuje się on bezpiecznie. Większe psy (ważące powyżej 10 kilogramów), lepiej jest przewozić przypięte specjalnymi pasami, które przypina się do pasów samochodowych. Aby pies nie rozpraszał kierowcy, możemy zamontować także specjalną kurtynę, która oddzieli tył samochodu od jego przedniej części. Bezpośrednio przed wyruszeniem w drogę, nie powinniśmy karmić psa – może stać się to przyczyną jego złego samopoczucia. Pamiętajmy też o robieniu przerw, podczas których pies będzie mógł napić się wody oraz opróżnić pęcherz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *