Jak wybrać dobrą bieliznę? Naucz się czytać metki!

Można bez wahania stwierdzić, że bielizna to najważniejsza część garderoby. Sądzi się nawet, że źle dobrana może zadecydować o tym, czy dany dzień będzie udany, czy też może należałoby go spisać na straty. Aby jednak wybrać dobrą bieliznę, trzeba najpierw przeczytać jej metkę. To na niej właśnie znajduje się informacja o materiale, z którego powstał produkt. Na początek trzeba więc zdawać sobie sprawę z tego, że wyróżniamy dwa rodzaje tkaniny: naturalną i syntetyczną.

Bielizna naturalna
Największą wygodę zapewnia bielizna naturalna, wśród której króluje bawełna. Jest to tkanina miła w dotyku, przewiewna, delikatna dla skóry i gwarantuje jej “oddychanie”, przez co jednocześnie jest najzdrowszą propozycją. Najczęściej wykonuje się z niej majtki, bokserki i piżamy.

Na drugim miejscu po bawełnie stoi niewątpliwie wiskoza. Łączy ona w sobie wszystkie zalety wcześniej wspomnianego materiału, a dodatkowo jest niezwykle odporna. Świetnie sprawdza się w bieliźnie nocnej, chociaż często występuje w połączeniu z innymi tkaninami, np. z poliamidem.

Bielizna syntetyczna
Materiał syntetyczny, czyli stworzony przez człowieka, wiedzie prym wśród bielizny modelującej. Elastan, jak sama nazwa wskazuje, nadaje tkaninom elastyczności i sprawia, że nie odkształcają się. Jest to podstawowy materiał bielizny, która ma za zadanie maskować oraz korygować mankamenty ludzkiego ciała. Elastan często łączy się z bawełną, aby nadać tkaninie subtelności, lub z poliamidem.
Jeżeli zależy nam na delikatności, powinniśmy szukać na metce informacji o poliamidzie właśnie i o poliestrze. Bieliznę powstałą z takiego połączenia, czyli mikrofazę, porównuje się bowiem do jedwabiu. Poliamid dodatkowo przepuszcza wilgoć i jest rodzajem oddychającej dzianiny, co z kolei zwiększa komfort noszenia.

Warto także dodać, że z połączenia poliamidu z poliestrem powstaje również mikrofibra, którą wykorzystuje się, m.in. do kostiumów kąpielowych.

Sam poliester jest bardzo trwały, ale należy unikać bielizny stworzonej tylko z tego materiału, ponieważ nie przepuszcza ona powietrza. Nie jest więc zbyt zdrowa dla naszej skóry. Poliester z powodzeniem znajduje swoje zastosowanie w szlafrokach.

Na koniec trzeba podkreślić, że bieliznę rzadko tworzy się tylko z jednego materiału. Najczęściej jest to połączenie dwóch tkanin zarówno naturalnych, jak i syntetycznych. Nie należy się zrażać tym, że w danej halce przeważa np. poliamid, a tylko jego

niewielką część stanowią materiały naturalne. Producenci starają się wydobyć z każdej tkaniny to, co najlepsze. Może się więc okazać, że z pozoru niezdrowe dla naszej skóry bokserki nie tylko przepuszczają powietrze, ale są także niezwykle wygodne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *