Jak wybrać dobrą bieliznę? Naucz się czytać metki!

Można bez wahania stwierdzić, że bielizna to najważniejsza część garderoby. Sądzi się nawet, że źle dobrana może zadecydować o tym, czy dany dzień będzie udany, czy też może należałoby go spisać na straty. Aby jednak wybrać dobrą bieliznę, trzeba najpierw przeczytać jej metkę. To na niej właśnie znajduje się informacja o materiale, z którego powstał produkt. Na początek trzeba więc zdawać sobie sprawę z tego, że wyróżniamy dwa rodzaje tkaniny: naturalną i syntetyczną.

Bielizna naturalna
Największą wygodę zapewnia bielizna naturalna, wśród której króluje bawełna. Jest to tkanina miła w dotyku, przewiewna, delikatna dla skóry i gwarantuje jej “oddychanie”, przez co jednocześnie jest najzdrowszą propozycją. Najczęściej wykonuje się z niej majtki, bokserki i piżamy.

Na drugim miejscu po bawełnie stoi niewątpliwie wiskoza. Łączy ona w sobie wszystkie zalety wcześniej wspomnianego materiału, a dodatkowo jest niezwykle odporna. Świetnie sprawdza się w bieliźnie nocnej, chociaż często występuje w połączeniu z innymi tkaninami, np. z poliamidem.

Bielizna syntetyczna
Materiał syntetyczny, czyli stworzony przez człowieka, wiedzie prym wśród bielizny modelującej. Elastan, jak sama nazwa wskazuje, nadaje tkaninom elastyczności i sprawia, że nie odkształcają się. Jest to podstawowy materiał bielizny, która ma za zadanie maskować oraz korygować mankamenty ludzkiego ciała. Elastan często łączy się z bawełną, aby nadać tkaninie subtelności, lub z poliamidem.
Jeżeli zależy nam na delikatności, powinniśmy szukać na metce informacji o poliamidzie właśnie i o poliestrze. Bieliznę powstałą z takiego połączenia, czyli mikrofazę, porównuje się bowiem do jedwabiu. Poliamid dodatkowo przepuszcza wilgoć i jest rodzajem oddychającej dzianiny, co z kolei zwiększa komfort noszenia.

Warto także dodać, że z połączenia poliamidu z poliestrem powstaje również mikrofibra, którą wykorzystuje się, m.in. do kostiumów kąpielowych.

Sam poliester jest bardzo trwały, ale należy unikać bielizny stworzonej tylko z tego materiału, ponieważ nie przepuszcza ona powietrza. Nie jest więc zbyt zdrowa dla naszej skóry. Poliester z powodzeniem znajduje swoje zastosowanie w szlafrokach.

Na koniec trzeba podkreślić, że bieliznę rzadko tworzy się tylko z jednego materiału. Najczęściej jest to połączenie dwóch tkanin zarówno naturalnych, jak i syntetycznych. Nie należy się zrażać tym, że w danej halce przeważa np. poliamid, a tylko jego

niewielką część stanowią materiały naturalne. Producenci starają się wydobyć z każdej tkaniny to, co najlepsze. Może się więc okazać, że z pozoru niezdrowe dla naszej skóry bokserki nie tylko przepuszczają powietrze, ale są także niezwykle wygodne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *