Co na zgagę – domowe sposoby

Uczucie pieczenia w okolicy mostka lub nawet “przypiekania przełyku żywym ogniem” jest bardzo przykrym doświadczeniem. Zgaga może mieć wiele różnych przyczyn, ale… istnieją pewne sposoby, które pomogą Ci się jej skutecznie pozbyć. Dowiedz się, co pomaga na zgagę i raz na zawsze pożegnaj się z paleniem w przełyku!

Zgaga – co może być jej przyczyną?

Palenie w przełyku może być spowodowane nieodpowiednią dietą – często zdarza się, że dokuczliwa zgaga występuje po zjedzeniu bardzo ostrych, tłustych lub ciężkostrawnych potraw. Może być także związana z zażywaniem niektórych leków albo stosowaniem używek – zwłaszcza paleniem papierosów. Zdarza się, że występowanie tej przykrej dolegliwości jest efektem choroby – na przykład wrzodów żołądka czy refluksu żołądkowo-przełykowego – lub… ciąży. Kobiety spodziewające się dziecka zwykle cierpią z powodu zgagi w ostatnim trymestrze ciąży, gdy rozwijający się płód uciska na żołądek.

Palenie w przełyku w ciągu dnia – jak sobie z tym radzić

Jeżeli w ciągu dnia często męczy Cię zgaga, zacznij od zmiany diety – ogranicz mocno przyprawione i tłuste dania. Często sięgaj także po ziołowe napary – ulgę może przynieść picie herbaty z pokrzywy, kopru włoskiego czy prawoślazu lekarskiego. Bardzo skutecznym “lekiem” na zgagę z apteczki Matki Natury są także migdały – działają one lepiej, niż niejeden apteczny specyfik! Pomocne może być też picie wody z niewielką ilością rozpuszczonej sody – ma ona odczyn zasadowy, przez co neutralizuje bardzo kwaśne soki żołądkowe.

Zgaga w nocy – co robić, gdy nas dopada?

Wobec problemu zgagi “atakującej” nas w godzinach nocnych również nie jesteśmy bezradni! Bardzo ważne jest to, by nie jeść obfitych posiłków (ani nie spożywać alkoholu) przed położeniem się do łóżka. Dobrym sposobem jest także uniesienie wezgłowia łóżka lub spanie na większej poduszce – dzięki temu kwas żołądkowy nie cofa się do przełyku. Jeśli nie lubimy spać z wysoko uniesioną głową, możemy także spróbować układać do snu na lewym boku – jest to zalecane zwłaszcza kobietom ciężarnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *