Jak nie zwariować? Czyli sprawdzone sposoby na stres

Czujesz, że Twoje nerwy są w strzępach? Praca, obowiązki domowe, a może trudne egzaminy lub kłótnie z bliskimi? Nie wiesz, jak się odstresować? Poznaj skuteczne sposoby, które pomogą Ci odzyskać równowagę.

Zadawaj sobie pytania o powody

Kiedy czujesz, że zaczynasz się denerwować, spróbuj przyjrzeć się swojej sytuacji z punktu pobocznego obserwatora, zadając sobie pytania: „Co się w tej chwili wydarzyło? Czego się obawiam? Jakie ryzyko widzę w tej sytuacji? Co poradziłbym przyjacielowi w takich okolicznościach?”.

Zaakceptuj stres

Potraktuj swoje napięcie jako stan, który ma prawo mieć miejsce. Nie miej do siebie pretensji, że czujesz zdenerwowanie. Kiedy zaakceptujesz swój stan i przestaniesz mu zaprzeczać, poczujesz ulgę – zamiast się obwiniać, będziesz mógł skupić się na rozwiązaniu problemu.

Daj sobie czas i zrób przerwę

Kiedy czujesz, że stres zaczyna Tobą rządzić, przerwij wszystkie czynności, zamknij oczy i weź kilka głębokich wdechów. Jednocześnie dasz sobie czas na przemyślenie problemu, który doprowadził Cię do tego stanu i zyskasz zabezpieczenie przed popełnieniem głupstwa, jako niekontrolowanej reakcji na stres.

Zrób listę dobrych rzeczy

Stwórz specjalną listę, na której będziesz zapisywać wszystko, za co możesz być wdzięczny i co sprawia Ci radość. Zobaczysz, jak wiele dobrych aspektów ma Twoje życie i jak się uspokoić skupiając właśnie na nich. Dopisuj do listy każdą dobrą rzecz, jaka spotkała Cię od innych i jaką osiągnąłeś dzięki swojej pracy.

Skup się na „tu i teraz”

Strach związany z niepewną przyszłością należy do najbardziej wyniszczających. Skupiając się na „tu i teraz” ograniczasz ilość myśli, które wywołujących stres. A kiedy uda Ci się oczyścić myśli, do głowy mogą przyjść niezwykle proste, a zarazem trafne pomysły na zabezpieczenie Twojej przyszłości.

Dostrzegaj plusy nawet w niepowodzeniach

Niepowodzenia zdarzają się wszystkim, ale nie wszyscy traktują je jako cenne doświadczenie, które może uchronić Cię przed poważniejszymi błędami w przyszłości. Wyciągaj wnioski, zapamiętuj je i unikaj powielania schematów. Pamiętaj – cokolwiek Cię spotkało, to już nigdy Cię nie zaskoczy.

Jak się uspokoić – to Twój wybór

Nikt nie pomoże Ci tekstami „nie denerwuj się”, ale Ty sam możesz zdecydować, czy naprawdę chcesz się stresować daną sytuacją. Jeśli jest ona zupełnie niezależna od Ciebie – po prostu nie warto, a jeśli możesz coś zmienić – zrób to. Dasz radę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *