21 lutego 2024
ab5f8143-bab1-4506-80f2-af267c609ba7-1724483

6 niepokojących oznak związku z dominującym partnerem

Czy twój partner jest jedynie dominujący czy może jest toksyczną osobą? Oto 6 niepokojących symptomów, które mogą wskazywać na to, że twój związek z dominującym partnerem nie ma przyszłości i może być formą przemocy.

Związek z dominującym partnerem – Kontrola nad twoimi wyjściami

Dominujący partner nie chce, abyś wychodziła z domu bez niego. Nie pozwoli ci spotykać się z przyjaciółmi, których nie lubi, bo boi się, że mogą próbować przekonać cię, że nie jest on najlepszym wyborem, albo że będziesz robić rzeczy, których on nie akceptuje. Lista takich rzeczy może być naprawdę długa.

Związek z dominującym partnerem – Wybór twoich przyjaciół

Dominujący partner będzie decydował, którzy z twoich przyjaciół są akceptowalni. Będzie dobierał ich według swoich upodobań. Często będą to jego znajomi lub osoby, które uważa za interesujące lub które mogą przynieść wam korzyści. Bez względu na to, jakie są te korzyści – wpływowe kontakty czy wspólne zainteresowania, partner będzie decydował.

Związek z dominującym partnerem – Obwinianie cię o wszystko

Czy każda kłótnia między wami jest twoją winą? Zapomniałaś o czymś i wiesz, że czeka cię za to awantura? Czy może twój partner zaspał do pracy i obwinia cię, że go nie obudziłaś albo że poszłaś spać za późno? Może cię obwiniać o każdą najmniejszą i czasem absurdalną rzecz.

Związek z dominującym partnerem – Decydowanie za ciebie

Wspólne podejmowanie decyzji w związku to normalna rzecz. Razem wybieracie meble, planujecie wakacje. Jednak problem pojawia się, gdy twój partner decyduje za ciebie, bez pytania, gdzie masz pracować, jak się ubierać, jak się czesać i gdzie spotykać się z przyjaciółką na kawę.

Związek z dominującym partnerem – Utrata poczucia własnej wartości

Przemoc słowna często jest pomijana. Wiele kobiet uważa, że jeśli nie są bite, to mają dobrego partnera. To błąd! Przemoc może mieć różne formy, nie tylko fizyczną. Narzucanie swojej woli, obwinianie o wszystko, niepoważne traktowanie twoich potrzeb – to wszystko jest przemocą. Kontrolowanie drugiej osoby polega na obniżaniu jej poczucia własnej wartości. Osoba, która uwierzy w to, że mało znaczy i nie poradzi sobie sama, nie odejdzie od dominującego partnera. Ale paradoksalnie to on bardziej potrzebuje ciebie, to on buduje swoją wartość na twoim poniżeniu.

Związek z dominującym partnerem – Przemoc fizyczna

Chciałybyśmy, aby każda kobieta po pierwszym przypadku przemocy fizycznej była na tyle silna, by odejść od partnera. Niestety, mimo że ten punkt nie pasuje do „sygnałów”, jest koniecznością rozstania się z partnerem i musi być poruszany. Mężczyzna, który stosuje przemoc fizyczną wobec swojej partnerki, być może potrzebuje pomocy (jak wydaje się kochającej kobiecie). Jednak kobieta nie może mu jej zaoferować. W takiej sytuacji jest tylko jedno rozwiązanie – jak najszybsze zerwanie kontaktu.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →