22 lutego 2024
be5f0c14-84ce-4334-b8a4-73e8dbb3f644-1176068

Alternatywna forma ślubu – ślub humanistyczny. Czym jest i jak go zorganizować?

Marzysz o pięknym, uroczystym ślubie, ale nie jesteś osobą religijną? Nie masz czasu na kościelne kursy dla nowożeńców i nie chcesz angażować się w tradycyjne przygotowania? Ślub humanistyczny może być rozwiązaniem dla Ciebie. Dowiedz się, czym jest i jak go zorganizować!

Ślub humanistyczny

to alternatywa dla ceremonii kościelnej i cywilnej. Nie jest równoważny z ślubem cywilnym, ale może być ceremonią poprzedzającą formalne zawarcie małżeństwa. Jest to doskonała opcja dla osób, które nie chcą składać przysięgi przed ołtarzem. Ślub humanistyczny pozwala na indywidualne dostosowanie ceremonii i składanie miłosnych deklaracji w dowolnym miejscu.

Nazwa „ślub humanistyczny” odzwierciedla fakt, że w tej formie ceremonii priorytetem są wartości humanistyczne, takie jak miłość, przyjaźń, tolerancja, empatia, równość płci i wolność jednostki. Ceremonia nie podlega konkretnemu schematowi, ale jest tworzona według preferencji pary. Można w niej zawrzeć własne przysięgi, przemówienia gości i prywatne rytuały. Tradycyjnym elementem jest wymiana obrączek.

Miejsce, w którym odbywa się ślub humanistyczny, nie jest ograniczone. Ceremonia może odbyć się w ogrodzie, parku, nad morzem, w teatrze lub bibliotece. Możliwości są nieograniczone.

Kto może udzielić ślubu humanistycznego i jak go zorganizować?

Osobą uprawnioną do udzielenia ślubu humanistycznego jest mistrz ceremonii. Organizacją takich uroczystości zajmuje się Polskie Stowarzyszenie Racjonalistyczne. Wystarczy zgłosić się do nich, aby załatwić wszystkie formalności. Koszt takiego ślubu wynosi około 700-1000 zł. Warto jednak pamiętać, że za podobną cenę można zorganizować również ślub cywilny na świeżym powietrzu. Oczywiście, nie będzie on tak oryginalny i unikalny.

Kto może wziąć udział w ślubie humanistycznym?

Ślub humanistyczny to interesująca opcja dla par homoseksualnych, które nie mogą zawrzeć formalnego związku w Polsce, oraz dla rozwodników, którzy nie mają dostępu do kościoła. Nikt nie jest dyskryminowany w tej formie ceremonii. Należy jednak pamiętać, że ślub humanistyczny organizuje się głównie dla siebie i najbliższych. Nie ma to wpływu na dokumenty małżonków wybierających tę formę przysięgi małżeńskiej.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →