21 lutego 2024
8ce0fe4d-d633-4995-92cb-ed5df2d2c429-6608027

Bezpieczna pierwsza randka – oto zasady, których warto przestrzegać!

Poznaliście się przez aplikację randkową lub na portalu społecznościowym? Spotkaliście się przypadkiem na ulicy, w kinie, czy w markecie? A może poznaliście się na parkiecie klubu lub zaczęliście tańczyć razem na muzycznym festiwalu, a On zaimponował Ci błyskotliwym tekstem na podryw? Bez względu na to, jak się poznaliście, jedno jest pewne – nie wiecie o sobie zbyt wiele, ale teraz nadarza się okazja do bliższego poznania, bo On zaproponował Ci randkę! Czujesz motyle w brzuchu, szukasz odpowiedniej sukienki i butów, sprawdzasz różne fryzury… Zanim jednak całkowicie stracisz głowę, zatrzymaj się na chwilę i zapoznaj się z zasadami, które warto przestrzegać, aby ta pierwsza randka była bezpieczna!

Bezpieczna pierwsza randka – oto zasady, których warto przestrzegać!

Większość z nas nie lubi słuchać porad tego rodzaju, uważając je za „nudne biadolenie w stylu nadopiekuńczych rodziców”. Jednak coraz częściej słyszy się o atakach na młode dziewczyny i porwaniach, gdzie sprawcy czują się zupełnie bezkarni. Zanim więc wybierzesz się na pierwszą randkę z mężczyzną, którego tak naprawdę nie znasz, przeczytaj poniższe porady i miej je zawsze w głowie. Zwrócenie uwagi na kilka ważnych punktów, o których być może sama nie pomyślałaś, zajmie zaledwie kilka minut, a może Ci pomóc ustrzec się poważnego niebezpieczeństwa!

1. Sprawdź go w internecie!

Chłopak, który Cię interesuje, podał Ci swoje nazwisko i miasto, w którym mieszka? Wyszukaj go w internecie i zweryfikuj prawdziwość jego ewentualnego profilu na Facebooku. Sprawdź, jakie ma zajęcie, czy nie ma długów, czy nie jest poszukiwany przez policję, a także kim są jego znajomi. Nie masz pewności, czy znajdziesz konkretne informacje, ale warto spróbować, prawda?

2. Powiedz komuś, że idziesz na randkę

Oczywiście, lubisz czuć się niezależna i nie zamierzasz mówić wszystkim o swoich planach. Jednak idąc na pierwszą randkę z nieznajomym, powinnaś przynajmniej jednej osobie powiedzieć, gdzie i z kim się spotykasz. Może to być Twoja najlepsza przyjaciółka, współlokatorka z akademika, albo siostra – ważne, żeby to była osoba, która zależy Ci na Twoim bezpieczeństwie i zareaguje, jeśli przestaniesz odbierać telefon lub nie wrócisz na noc.

3. Wróć własnym środkiem transportu

Pewna pisarka napisała kiedyś: „Nigdy nie zgadzaj się na podwózkę od obcych mężczyzn. I pamiętaj, że wszyscy mężczyźni są obcy jak cholera.” Choć to zdanie jest żartobliwe, warto się z nim zgodzić. Jeśli umawiasz się z kimś, kogo nie znasz, nigdy nie wsiadaj do samochodu ani jego przyjaciół. Niezależnie od tego, jak miły będzie dla Ciebie, nie narażaj się! Weź taksówkę lub wróć do domu własnym samochodem.

4. Umów się w miejscu publicznym

Spacer nad rzeką, piknik nad jeziorem, oglądanie zachodu słońca na punkcie widokowym – to wszystko brzmi romantycznie, ale lepiej zaczekać, aż się lepiej poznacie. Na pierwszą randkę wybierz miejsce publiczne, takie jak kawiarnia czy restauracja. Wtedy masz pewność, że nie zostaniesz sama, a On nie będzie miał okazji do nieodpowiedniego zachowania.

5. Ogranicz spożycie alkoholu

Jeśli On proponuje Ci drogie drinki, a Ty nie możesz się powstrzymać od spróbowania lokalnych specjałów, ogranicz się do jednego lub dwóch drinków. To pomoże uczynić Twoje spotkanie bezpieczną randką! Zawsze możesz spróbować równie pysznych bezalkoholowych drinków! I pamiętaj, aby nie zostawiać swojego kieliszka czy szklanki bez nadzoru. Jeśli musisz iść do toalety, wypij drinka do końca. Nigdy nie wiesz, czy nieznajomy nie spróbuje dosypać czegoś do Twojego napoju.

6. Bądź szczera

Jeśli znacie się tylko z internetu, nie podawaj fałszywych informacji na swój temat ani nie wysyłaj zdjęć, na których nie przypominasz siebie. Prawda wyjdzie na jaw podczas spotkania, a oszukany chłopak może zareagować agresywnie lub wulgarnie.

7. Nie podawaj szczegółowych danych

Na początek wystarczy podać swoje nazwisko, wiek i numer telefonu. Mężczyzna, którego jeszcze dobrze nie znasz, nie musi od razu znać Twojego adresu domu czy miejsca pracy. Zwłaszcza, że zawsze istnieje ryzyko, że może okazać się stalkerem, a wtedy nie będziesz mogła się go pozbyć.

8. Zabezpiecz się

Nie chodzi tu tylko o antykoncepcję… Kupowanie gazu pieprzowego może wydawać się niecodzienne, ale zawsze możesz mieć przy sobie miniaturkę dezodorantu w sprayu – jeśli zostaniesz zaatakowana, możesz go użyć na oprawcę i zyskać chwilę przewagi, aby uciec. Ta rada może być również przydatna w codziennym życiu – nigdy nie wiesz, kto może stanąć na Twojej drodze!

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →