22 lutego 2024
c2006bba-b769-48da-84e6-8bc8846f2d38-6936776

Czy Twoje związki są zawsze burzliwe? A może to Ty jesteś toksyczną osobą w związku?

Wszystkie Twoje relacje przypominają sinusoidę, w której przeplatają się szczęśliwe uniesienia i kłótnie? Nie potrafisz się rozstać z obecnym partnerem, mimo że jego zachowanie coraz bardziej Cię drażni i tracisz do niego sympatię? A może to Ty jesteś winny, choć nie działasz z intencją? Sprawdź, jak zachowuje się toksyczna osoba w związku i spróbuj zapanować nad negatywnymi odruchami, jeśli dostrzeżesz je u siebie!

Czy Twoje związki są zawsze burzliwe? A może to Ty jesteś toksyczną osobą w związku?

Polecamy:

Nasz ekspert radzi: 10 sposobów na zakończenie toksycznego związku

Spektrum toksycznych zachowań jest szerokie i można do niego zaliczyć wiele różnych nawyków. Jednak postaraliśmy się wyodrębnić te, które najczęściej występują w związkach i mają najbardziej destrukcyjny wpływ na nasze relacje.

Oto kilka wyróżnionych przez nas objawów:

1. W gniewie obrażasz partnera, używając słów, których nie można cofnąć

Naturalne jest, że w związku dochodzi do nieporozumień i kryzysów. Trudno sobie wyobrazić parę, która jest razem od kilku czy nawet kilkudziesięciu lat i nigdy się nie pokłóciła. Jednak jeśli podczas kłótni wypowiadasz obraźliwe słowa tylko po to, by jak najbardziej zranić swojego partnera, albo używasz przekleństw i przezwisk, to oznacza, że podświadomie dążysz do zniszczenia waszej relacji.

2. Nigdy nie przyznajesz się do winy ani nie przepraszasz

Przyznanie się do winy i przeproszenie jest trudne, ponieważ wymaga odłożenia na bok naszej dumy. Jeśli nigdy nie widzisz problemu we własnym zachowaniu i zawsze przerzucasz całą winę na partnera, spróbuj spojrzeć na sytuację obiektywnie i zastanów się, czy nie jesteś zbyt dumny, by powiedzieć „przepraszam”.

Czy Twoje związki są zawsze burzliwe? A może to Ty jesteś toksyczną osobą w związku?

Przeczytaj również:

Kiedy zakończyć związek – 7 sygnałów, że nadszedł ten moment

3. Nie bierzesz pod uwagę opinii partnera

Czy nigdy nie pytasz swojego partnera o radę? A może po prostu nie interesuje Cię, co ma do powiedzenia i zwykle nie słuchasz, co do Ciebie mówi? Nawet jeśli Jego uwagi rzadko są trafne, to takie zachowanie jest przejawem lekceważenia.

4. Karzesz Go milczeniem lub odmawianiem seksu

Jak pokazują doświadczenia tysięcy rodziców, system kar rzadko sprawdza się w przypadku dzieci. Jak więc miałby działać na dorosłą, ukształtowaną już osobę? Naturalne jest, że czasem jesteś zła na swojego partnera, ale istnieją lepsze sposoby wyrażania emocji. Najlepiej jest po prostu szczerze i spokojnie porozmawiać. Jeśli milczysz, twój partner nie zawsze domyśli się, gdzie popełnił błąd. Traktowanie seksu jako nagrody jest manipulacją, która nie powinna mieć miejsca w zdrowym związku.

Czy Twoje związki są zawsze burzliwe? A może to Ty jesteś toksyczną osobą w związku?

Może Cię również zainteresować:

Po czym poznać, że on jest niestabilny emocjonalnie?

5. Uzależniasz swoje szczęście od bycia w związku

Jeśli głęboko w środku czujesz, że zależy Ci nie tyle na swoim partnerze, co na samym fakcie bycia w związku, to oznacza, że podchodzisz do waszej relacji w nienaturalny sposób i na dłuższą metę nie ma to sensu. Takie związki buduje się głównie ze strachu przed samotnością lub przekonania, że bez partnera nie jest się pełnowartościową osobą. Jeśli dodatkowo grozisz partnerowi (np. samobójstwem) w razie jego odejścia, powinnaś zakończyć ten związek i porozmawiać z psychologiem.

6. Podczas kłótni zdarza Ci się popchnąć lub lekko uderzyć partnera

Jeśli podczas nieporozumień sięgasz po przemoc, „lekkie” popchnięcia lub uderzasz partnera otwartą dłonią, to oznacza, że masz problem z prawidłowym wyrażaniem uczuć. W takiej sytuacji jak najszybciej powinnaś skonsultować się z specjalistą.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →