22 lutego 2024
04463c89-31e4-47f3-98a9-163e492716ac-5889368

Czy warto rozpamiętywać przeszłe związki? Jak radzić sobie z romantycznym żalem?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zastanawiać, jakby to było, gdybyście nigdy się nie rozstali? A może rozpamiętujesz dawny związek, mimo że jesteś teraz w szczęśliwym związku? Jeśli tak, to możliwe, że doświadczasz zjawiska zwanego „romantycznym żalem„. Dowiedz się, jak się objawia i jak może wpływać na Twoje obecne relacje.

Wiele kobiet ma skłonność do analizowania przeszłości i sentymentów.

Często wracamy do wspomnień z dawnych związków i przemyślamy je na nowo. Czasami jest to tak silne, że nie możemy oderwać się od przeszłości i wejść w nowy rozdział życia. Nawet jeśli już zaczęłyśmy nowy związek, myśli o byłym partnerze wciąż powracają. To właśnie romantyczny żal. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić? Odpowiadamy!

Romantyczny żal to uczucie, które dotyka wielu kobiet. Badania przeprowadzone przez naukowców z Northwestern University i University of Illinois w Urbana-Champaign wykazały, że aż 44% kobiet żałuje rozpadu poprzednich związków. Co ciekawe, nie jest to spowodowane samotnością czy porównywaniem obecnej relacji do poprzedniej. Chodzi raczej o ciekawość. Tęsknimy za tym, czego nie doświadczyłyśmy i idealizujemy nieobrane ścieżki.

Jeśli doświadczasz romantycznego żalu, ale jednocześnie jesteś zadowolona ze swojego obecnego związku, musisz uważać.

Emocje związane z romantycznym żalem mogą negatywnie wpływać na Twoje relacje. Możesz podświadomie karać swojego partnera za to, że nie spełnia Twoich oczekiwań, które wyznaczył „tamten idealny”. Możesz nawet wypowiedzieć niewłaściwe zdanie, wyrażając tęsknotę za przyszłością, która nigdy nie nadeszła.

Jednak wszystkie te fantazje to tylko mrzonki. W praktyce nie różnią się one niczym od „syndromu zieleńszej trawy u sąsiada”, tylko że sąsiadem jest osoba sprzed lat. Pamiętaj, że to, co czyni tamte wspomnienia wspaniałymi, to ich niedostępność. Nie ma gwarancji, że kontynuowanie tamtego związku przyniosłoby piękne wspólne życie. Osoba, o której myślisz, prawdopodobnie się zmieniła, i to niekoniecznie na lepsze. Przypomnij sobie, dlaczego się rozstaliście i jakie były wady Twojego byłego partnera.

Jeśli to nie pomaga, warto skorzystać z terapii i porozmawiać z psychologiem. Pamiętaj, że nie możemy żyć w przeszłości, tylko w przyszłości. Czasami warto zamknąć przeszłość i dać szansę pięknym chwilom, które dopiero nadejdą.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →