22 lutego 2024
0b3a3beb-c82e-454a-9cf8-87140d700396-4368005

Czy warto wybaczyć zdradę?

W związkach zdarzają się zdrady, nawet w tych, które na pozór wydają się udane. Przyczyny takiego zachowania mogą być różne – niedocenianie partnera, zaniedbywanie go, ochłodzenie relacji, alkohol czy po prostu chęć „skoku w bok”. Jednak dzisiaj nie będziemy mówić o tym, co prowadzi do zdrady, ale raczej zastanowimy się, czy można jej wybaczyć i czy warto to robić.

Jak wybaczyć zdradę – dlaczego zdrada boli?

Miłość między dwiema osobami często jest postrzegana w romantycznych barwach. Czujemy się wyjątkowe, jedyne na świecie, najpiękniejsze. Słyszymy przysięgę na całe życie i zaczynamy budować swoje poczucie wartości. Określamy siebie jako żony lub partnerki. To naturalne, że nasze życie kręci się wokół relacji z najbliższymi nam osobami. Zdrada, choć dla każdego może oznaczać przekroczenie innej granicy (dla jednych będzie to zauroczenie, pocałunek, seks), jest przeżywana podobnie i wiąże się z podobnym bólem – przestajemy być wyjątkowi i najważniejsi, a to, co o sobie myśleliśmy, okazuje się kłamstwem. Mimo że nadal możemy być kochani, nie jesteśmy już jedynymi i najważniejszymi.

Jak wybaczyć zdradę – daj sobie czas

Małżeństwo i związek to rodzaj transakcji między dwiema osobami. Obdarowujemy się nawzajem uczuciem, troską, bezpieczeństwem i oczekujemy tego samego w zamian. Jeśli założymy, że takie są warunki funkcjonowania relacji, musimy zastanowić się, czy zdrada jest rzeczywistym końcem tych wartości. Przede wszystkim musimy dać sobie czas na przemyślenie i przeżycie własnych emocji, aby zdecydować, czy chcemy rozmawiać z partnerem i próbować naprawić nasz związek.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →