8 grudnia 2024
dachowka-na-dachu

Dachówka czy blachodachówka? Porównanie materiałów oraz cen

Planując budowę domu, nie możemy zapomnieć o wyborze wytrzymałego pokrycia dachowego, które będzie nam służyć, (w większości przypadków) do końca życia. W sytuacji zmiany pokrycia, na już istniejącym dachu, napotkamy pewne ograniczenia. Na co się zdecydować? Blacha czy dachówka? 

Przy wyborze materiału którym pokryjemy nasz dach, musimy mieć na uwadze kilka aspektów, związanych z charakterystyką materiału z którego będzie wykonany nasz dach. W przypadku nowego dachu ogranicza nas projekt więźby dachowej, a poza tym jedynie finanse i nasza wyobraźnia. Inna rzeczywistość tyczy się wymiany ,,dachu”. W tym przypadku, jeśli nasza konstrukcja więźby nie jest solidnie skonstruowana, wybór pokrycia będzie ograniczony. Zacznijmy jednak od początku i skupmy się na porównaniu blachodachówki z dachówką ceramiczną. Bowiem po tak krótkim wstępie, ciężko określić co będzie dla nas lepsze: dachówka ceramiczna czy blachodachówka?

Blachodachówka czy dachówka

Wybierając pomiędzy tymi dwoma produktami, musimy wziąć przede wszystkim pod uwagę, konstrukcję więźby dachowej. Pamiętajmy, aby do wykonania więźby zatrudnić sprawdzonych cieśli, ponieważ od ich pracy zależy jak długo będziemy się cieszyć naszym dachem. Ze względu na ciężar dachówki, więźba musi być masywna i solidnie wykonana. Nachylenie połaci dachowej też ma ogromne znaczenie, gdy zdecydujemy się na dachówkę. Najlepiej by wynosiło od 35° do 45°. Na bardziej stromych powierzchniach, dachówka może po prostu odpadać np. pod naporem śniegu. Istnieje możliwość przytwierdzenia jej do łat za pomocą specjalnych spinek, jednak to tworzy dodatkowe koszty. W przypadku lżejszych konstrukcji i niechęci do ich wymiany jesteśmy ,,skazani” na wybór blachodachówki. Tutaj nachylenie nie gra zbytniej roli. Wystarczy aby wynosiło powyżej 12°. Blachodachówkę można stosować również na bardzo stromych dachach.

blahodachowka-6897798

Blachodachówka a dachówka – specyfikacja materiału 

Blachodachówka wykonana jest z blachy profilowanej, o różnych wzorach przetłoczeń. Rdzeń może być wykonany ze stali bądź aluminium, które wykończone jest powłoką lub posypką. Wykończenie posypką, ma dodatkowy plus w postaci tłumienia odgłosów padającego deszczu. Blachodachówka występuje w różnych postaciach. Od krótkich paneli, po długie arkusze osiągające nawet 6 metrów. Jej głównymi zaletami są: łatwość montażu, cena, niska waga. Ostatnia z wymienionych cech, czyli niewielka waga, ma szczególnie korzystne znaczenie, przy wykonywaniu zmiany pokrycia dachowego, z uwagi na więźbę która już ma swoje lata i mogłaby nie wytrzymać ciężaru pokrycia z innego, cięższego materiału. Kolejną zaletą jest gładka powierzchnia połaci, dzięki której śnieg będzie się swobodnie zsuwał, odciążając całą konstrukcję dachową. Decydując się na wybór pomiędzy blachodachówką czy dachówką, trzeba uznać wyższość blachodachówki ze względu na szeroką paletę kolorów. Szereg barw w jakich jest dostępna, nie ma ograniczeń. Możemy wybrać od klasycznej czerni, aż po finezyjne kolory które tylko sobie wymarzymy.

Blachodachówka jednak nie jest pozbawiona wad. Główną, choć możliwą w dość łatwy sposób do wyeliminowania, jest głośny odgłos kropli intensywnie padającego deszczu, spadającego na blachę. Kłopot ten dotyczy głównie poddaszy, które możemy wygłuszyć przy pomocy wełny mineralnej, oraz płyt OSB, a także płyt gipsowo-kartonowych. Kolejnym minusem, przemawiającym przeciwko blachodachówce, jest wytrzymałość materiału. Producenci przeważnie udzielają pięcioletniej gwarancji na powłokę lakierniczą, a także od 15 do 30 lat na blachę. Możemy jednak na spokojnie przyjąć, że blachodachówka powinna nam służyć nawet 50 lat.

Dachówka ceramiczna jest wypalana z gliny. Także w tym materiale  możemy rozróżnić kilka rodzajów wykończenia powierzchni. Dachówka naturalna, charakteryzuje się specyficznym ceglanym kolorem. Jest coraz  rzadziej stosowana, ze względu na to że łatwo porasta mchem i jej powierzchnia szybko ulega zabrudzeniom. Kolejnym rodzajem jest dachówka glazurowana. Dachówka ta, przed wypaleniem pokrywana jest szkliwem z dodatkiem nieorganicznych dodatków. Co sprawia że po wypaleniu nabiera pięknego połysku. Angobowana dachówka wykona jest z ciekłych mas gliny, wzbogaconych tlenkami metali bądź mieszanki minerałów. Angobowana i glazurowana dachówka ceramiczna ma znacznie trwalszą powłokę od naturalnej. Dzięki czemu na dłużej zachowują swój ,,naturalny” kolor. Zarówno angobowanie jak i glazurowanie służy również, do barwienia dachówek na inne kolory. Szerszy wachlarz dostępnych kolorów dachówek, zawdzięczamy właśnie tym procesom. Jednak w porównaniu do palety barwienia blachodachówki, dachówka zostaje daleko w tyle. W kolejnej rywalizacji, tym razem, zdecydowanym zwycięzcą zostaje dachówka ceramiczna. A chodzi o długowieczność. Producenci udzielają przeważnie 50 lat gwarancji na dachówkę. Nie jest wykluczone, że może posłużyć nam (a raczej naszym dzieciom i wnukom) i przez 100 lat. Wiele obiektów historycznych, pokrytych dachówką przed wieloma laty, cieszą nasze oczy po dziś dzień. Kolejnym plusem dachówki jest jej wytrzymałość. Nie straszne jej są skrajne warunki atmosferyczne, od syberyjskiego mrozu po afrykański upał. Opad gradu to też niewielki problem (wykluczając grad wielkości piłek tenisowych). Deszcz to błahostka, nawet na poddaszu nie będzie zbytnio słyszalny, mimo słabego wygłuszenia. 

Żeby nie było zbyt kolorowo, muszą i tutaj pojawić się wady. Największą z nich jest masa. Przy ,,świeżym” dachu, to ,,tylko” kwestia uwzględnienia przy budowie więźby, odpowiednich parametrów nośności konstrukcji. Przy ,,przekrywce” możemy być zmuszeni do rezygnacji z dachówki, na korzyść ,,czegoś lżejszego”. Pomijając wąską gamę kolorów, kolejną wadą jest cena. Chociaż biorąc pod uwagę fakt, iż większość ludzi raz w ciągu swojego życia kryje, bądź wymienia istniejący już dach, można stwierdzić, że na dachu nie ma co oszczędzać.

Tak więc stawiając sobie pytanie: blachodachówka czy dachówka ceramiczna? Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Jakie podłoże pod blachodachówkę a dachówkę

Zarówno przy wykonywaniu pokrycia z blachodachówki czy dachówki, pełne deskowanie nie jest potrzebne. Wystarczy w odpowiednich odległościach od siebie nabić kontrłaty oraz łaty, aby móc swobodnie kryć. Jednak najpierw należy przymocować folie wstępnego krycia. Warto pamiętać, aby folia miala właściwość przepuszczania pary wodnej. Szczególną uwagę należy zwrócić na solidność łat pod dachówkę ceramiczną, gdyż jej ciężar po ułożeniu na jednym m² może wynieść nawet 75kg. Zupełnie inaczej ma się sprawa jeśli chodzi o blachodachówkę, tutaj waga na m² to zaledwie od 2 do 6kg. Różnica wynika z zastosowanego rdzenia (aluminium jest lżejsze od stali).

Blachodachówka czy dachówka ceramiczna – sposób montażu

Gdy zdecydowaliśmy się na dachówkę ceramiczną, a nasz dach ma odpowiedni kąt nachylenia, nie musimy stosować żadnych dodatkowych mocowań. Po prostu, układamy dachówki poziomymi rzędami, od okapu do kalenicy. Wieszając je na łatach jedna nad drugą. Proces ten nie jest skomplikowany, o ile mamy idealnie wykonane łacenie. Jednak jest strasznie nużący i pochłaniający mnóstwo czasu. Co za tym idzie, cena za wykonanie pokrycia z dachówki, jest tak wysoka.

Wykonując pokrycie z blachodachówki, również nie napotyka się specjalnych trudności. Jedyną ,,trudnością” w tym przypadku, jest kształt dachu. Dwuspadowy=zero problemów, czterospadowy=zaczynają sie schody, wielospadowy z ,,jaskólkami” lub innymi udziwnieniami=męka dla dekarza. Nie stanowi to wielkiego problemu dla doświadczonych dekarzy, posiadających odpowiedni sprzęt do cięcia blachy. Jednak jest ogromnie czasochłonne. Mierzenie oraz wycinanie skosów do koryt i późniejsze ich odpowiednie przymocowanie, zajmuje dużo czasu. Dlatego też za krycie dwuspadowego dachu, fachowiec policzy mniej niż za wielospadowy z korytami. Wracając do tematu mocowania, blachodachówkę przykręca się specjalnymi wkrętami, zwanymi farmerami. Montuje się ją podobnie jak dachówkę, od okapu do kalenicy. Przy pracy z blachodachówką należy uważać, aby nie porysować powierzchni zewnętrznej podczas przenoszenia i montowania. W przypadku niewielkich zarysowań, należy niezwłocznie zamalować je sprayem naprawczym, aby nie powstała w tym miejscu rdza. Co mogło by również skutkować utratą gwarancji.

Dachówka czy blacha – koszty

Zapewne głównym czynnikiem przemawiającym na korzyść pokrycia blachą, jest niższa cena materiału, jak i robocizny. Ceny najtańszych dachówek ceramicznych zaczynają sie od okolo 40zł za m². A najdroższe mogą kosztować nawet trzy razy tyle. Różnica ta wynika przede wszystkim od modelu który wybierzemy, sposobie wykończenia, a także od producenta. Zapamiętajmy również fakt, iż do wykończenia pokrycia dachówką, będziemy potrzebować specjalnych gąsiorów, dachówek okapowych, krawędziowych jak i wentylacyjnych. Koszt robocizny zależy przede wszystkim od kształtu dachu, jak i lokalizacji. Ceny za położenie m² dachówki, mieszczą się w przedziale od 55 do 150zł. Oczywiście mowa tu o położeniu samej dachówki, bez kosztów budowy konstrukcji dachowej i łacenia. Za m² blachodachówki będziemy musieli zapłacić od 30 do 80zł. W przeciwieństwie do dachówki nie będziemy potrzebować masy specjalistycznych elementów do wykończenia. Kolejną przewagą blachodachówki jest niższy koszt montażu. Za pokrycie m² blachodachówką, dekarz policzy od 40 do 100zł, sytuacja ma się jak wyżej, mowa jest o samym kryciu. Jak więc łatwo możemy stwierdzić, koszty pokrycia dachu blachą czy dachówką różnią się kolosalnie. Dla niektórych nie jest problemem wybór: blacha czy dachówka, cena nie gra dla nich żadnej roli. Jednak dla przeciętnych zjadaczy chleba, to najważniejsza kwestia, przy wyborze materiału z którego będzie wykonane pokrycie dachowe.

Blachodachówka a dachówka ceramiczna, cena to istotny czynnik wpływający na wybór rodzaju pokrycia dachowego. Gdy nie ogranicza nas budżet, powinniśmy w pierwszej kolejności zacząć od podstaw. Więźba to nasz ,,fundament”, bez którego nie może powstać żaden dach.  Pamiętajmy o tym, aby była bardzo dobrze wykonana. Gdyż to od niej zależy, jak długo będziemy korzystać z naszego dachu. Następnie powinniśmy wybrać solidne pokrycie, odpowiadające naszym wymaganiom i marzeniom. No i oczywiście powierzyć pracę, takim cieślą i dekarzom, którzy nas nie zawiodą i stworzą nam przepiękny dach na wiele lat. 

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →