21 lutego 2024
b56e7866-7798-4ae7-b97a-2aa1af80af33-7479089

Dlaczego czasami tracisz ochotę na seks? 6 przyczyn, które warto znać

Seksualność jest ważnym aspektem życia człowieka i stanowi jeden z fundamentów udanego związku. Jednak czasami tracisz ochotę na seks. Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje i czy wszystko jest w porządku z Tobą? Wiesz, że sfera seksualna między Tobą a partnerem jest istotna, a gdy zaczyna się psuć, wpływa to na jakość Waszego związku. Co może być przyczyną spadku Twojego libido? Oto 6 głównych powodów, które warto poznać, zanim zaczniesz się martwić.

Indywidualne libido

Poziom libido odzwierciedla ochotę na seks i jest indywidualną cechą każdej kobiety. Dlatego niektóre z nich mogą mieć ochotę na seks niemal codziennie, podczas gdy inne odczuwają taką potrzebę raz na tydzień, raz na dziesięć dni czy raz na 2 tygodnie. Jednak jeśli młoda kobieta w związku ma ochotę na seks tylko raz w miesiącu, jest to rzeczywiście rzadko i warto szukać przyczyny takiego stanu rzeczy.

Tajemnice kobiecego libido

Kobieta jest jednym z najbardziej skomplikowanych i złożonych istot na świecie, czego żaden mężczyzna nie zaprzeczy. Trudno ją zrozumieć i dogodzić. Jednak jeśli chodzi o ochotę na zbliżenia, sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana. Na życie seksualne kobiet wpływa wiele różnych czynników, z których same panie często nie są świadome. Oprócz czynników biologicznych i psychologicznych, seksualność kobiet kształtuje także wychowanie, wiek i przebyte ciąże. Ważne jest również poczucie bliskości i zaufanie do partnera. Co jeszcze może wpływać na siłę pożądania?

Dlaczego kobieta często mówi „nie”? Oto 6 głównych przyczyn

  1. Poczucie atrakcyjności
  2. To, jak kobieta czuje się we własnym ciele i czy uważa się za atrakcyjną, ma ogromne znaczenie. Nawet drobne rzeczy, takie jak kilka dodatkowych kilogramów czy trądzik, mogą sprawić, że kobieta wstydzi się swojego ciała, co wpływa na zmniejszenie satysfakcji z seksu. Ważne jest, aby kobieta czuła, że podoba się swojemu partnerowi. Partner powinien jej to zapewnić i czasami ustąpić, na przykład zgasić światło!

  3. Stres i przemęczenie
  4. Natłok pracy, problemy finansowe czy trudności w związku mają wpływ na naszą ochotę na seks. Stres może utrudniać otwarcie się na doznania seksualne i zmieniać gospodarkę hormonalną, podnosząc poziom prolaktyny, która blokuje reaktywność seksualną. W takiej sytuacji pomocna może być szczera rozmowa, czułość i cierpliwość.

  5. Przewlekłe choroby
  6. Brak zainteresowania seksem może być pierwszym sygnałem przewlekłej choroby, takiej jak podwyższony poziom prolaktyny, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Leki stosowane w chorobach przewlekłych mogą zaburzać siłę pożądania i wpływać na zdolność do osiągania podniecenia w sytuacjach intymnych.

  7. Styl życia
  8. Aktywność fizyczna i prawidłowe odżywianie się mogą również wpływać na libido. Kobiety, które regularnie uprawiają sport, częściej odczuwają pożądanie i mają większe poczucie dbania o swój organizm, co zwiększa pewność siebie. Jeśli więc kobieta nie ma ochoty na seks, warto zachęcić ją do wspólnego uprawiania sportu. To nie tylko wzmocni relację między partnerami, ale także sprawi, że kobieta się zrelaksuje, zapomni o zmęczeniu i nabierze większej ochoty na zbliżenia.

  9. Antykoncepcja hormonalna – czy ma znaczenie?

Czy znasz jeszcze inne powody? Podziel się swoimi przemyśleniami.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →