21 lutego 2024
2bd603a4-af22-4f7b-9de8-19f5bd8d0081-7296520

Dlaczego kobiety mają małą ochotę na seks? Ekspert wyjaśnia

Mała ochota na seks może być przyczyną wielu frustracji w związku. Coraz więcej kobiet zgłasza ten problem do seksuologów i ginekologów. Czym tak naprawdę jest libido i od czego zależy? Wspólnie z ekspertem programu „Zdrowa ONA”, seksuologiem dr n. med. Andrzejem Depko, omawiamy najważniejsze kwestie związane z pojęciem libido, które wciąż stanowi zagadkę dla medycyny.

Libido – nasz apetyt seksualny

Libido można najprościej zdefiniować jako nasz apetyt seksualny, potrzebę płciową i motywację do podejmowania zachowań seksualnych. Jest to stan psychofizycznego napięcia, które wynika z różnych uwarunkowań hormonalnych, poziomu neuroprzekaźników i ogólnego stanu zdrowia.

Czy można zaspokoić napięcie seksualne w inny sposób?

Często słyszy się, że napięcie seksualne można rozładować za pomocą aktywności fizycznej, takiej jak bieganie. Jednak jest to mit. Libido jest specyficznym napięciem, które wiąże się z aktywnością seksualną i nie można go rozładować w żaden inny sposób. Możemy tłumić tę potrzebę, ale gdy napięcie się skumuluje, może to prowadzić do sennych snów erotycznych i satysfakcji seksualnej.

Kiedy możemy mówić o zbyt małym libido?

Libido jest cechą indywidualną dla każdej osoby. U niektórych kobiet największe nasilenie popędu seksualnego występuje w fazie owulacyjnej, u innych w okresie przedmenstruacyjnym lub pomenstruacyjnym, a jeszcze u innych w okresie menstruacji. Częstotliwość zbliżeń również jest indywidualna. Jednak jeśli kobieta nagle traci zainteresowanie seksem lub jej potrzeby znacznie spadają, nie powinna tego bagatelizować i powinna poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy.

Czy można zmierzyć poziom libido?

Podobnie jak temperaturę można zmierzyć za pomocą termometru, tak poziom libido nie jest mierzalny. Można go jedynie ocenić za pomocą odpowiednich kwestionariuszy opracowanych przez psychologów i seksuologów. Jednak najważniejszym wskaźnikiem jest subiektywne odczucie danej osoby. Każdy potrafi odczuć, jaki ma temperament i czy poziom libido jest porównywalny z tym sprzed kilku lat.

Co może wpływać na obniżenie libido u kobiet?

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na obniżenie libido u kobiet. Nie można wskazać jednego głównego „winowajcy”. Niektóre czynniki są tymczasowe, takie jak zmęczenie czy problemy zawodowe, inne są bardziej trwałe i mogą mieć wpływ na seksualność kobiety. Do tych drugich czynników należą czynniki biologiczne i przyjmowane leki. Niektóre kobiety obawiają się, że doustna antykoncepcja hormonalna może obniżyć libido. Jednak wpływ pigułek antykoncepcyjnych na wagę, cerę i libido zależy od ich składu. Na szczęście na rynku dostępne są tabletki antykoncepcyjne, które nie powodują niepożądanych działań, w tym spadku libido.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →