22 lutego 2024
fb2b3222-6aaa-454b-b487-7e816acc4b80-5235928

Dlaczego warto skorzystać z terapii par?

Terapia par jest zalecana dla związków znajdujących się w różnego rodzaju kryzysach. Jest dedykowana partnerom, którzy walczą ze sobą nawzajem i są głęboko nieszczęśliwi, ale mimo to chcą pozostać razem. Jej celem jest pomóc w osiągnięciu bliskości i satysfakcji w byciu razem.

Jakie są cele terapii par?

Bycie w związku wiąże się z codziennym konfrontowaniem się z różnymi problemami. Jeśli partnerzy potrafią konstruktywnie rozmawiać ze sobą, często są w stanie samodzielnie pokonać wiele trudności. Jednak gdy komunikacja zawodzi, a konflikt narasta, konieczna staje się terapia par. Im wcześniej para zdecyduje się na skorzystanie z tej formy pomocy, tym lepiej. Cele terapii par obejmują przede wszystkim pomoc w rozpoznaniu źródeł konfliktu i znalezieniu racjonalnego rozwiązania, uświadomienie sobie wzajemnych oczekiwań oraz określenie zasad funkcjonowania związku i pełnienia ról.

Kiedy warto skorzystać z terapii par?

Problemy mogą wystąpić w każdym związku, niezależnie od etapu jego trwania. Powody, które skłaniają pary do skorzystania z terapii, mogą być różnorodne. Często wymienia się wśród nich częste kłótnie, konflikty rodzinne, trudności w komunikacji, rozbieżne potrzeby, aspiracje i wizje związku. Dodatkowo, nadmierne kontrolowanie, różnice poglądów, nieumiejętność wyrażania swoich potrzeb, frustracja, uboga intymność i niezadowolenie z życia seksualnego. Terapia par jest zalecana, gdy partner nie potrafi zaakceptować faktu, że każdy jest inny i uparcie próbuje dopasować drugą osobę do siebie.

Terapia par jest również polecana dla związków, które doświadczają negatywnego wpływu rodzicielstwa lub życia zawodowego na relację. Inne powody korzystania z terapii par to zazdrość i zdrada, podejrzliwość, ograniczanie swobody, obniżanie wartości partnera, wzajemna zależność emocjonalna. Terapia jest wskazana, gdy partnerzy odczuwają poczucie oddalenia, niezrozumienia, osamotnienia oraz niespełnionych oczekiwań lub nieuzasadnionych pretensji. Czasami osoby będące w związku, który nie ma żadnych problemów, decydują się na terapię par, aby zdobyć umiejętność radzenia sobie z ewentualnymi kryzysami w przyszłości i świadomie budować wzajemne relacje. Doskonałym przykładem są związki międzynarodowe i międzykulturowe.

Oprócz wskazań do terapii par, warto wspomnieć o czynnikach, które wykluczają korzystanie z niej. Specjaliści są zgodni, że terapii par nie należy podejmować, gdy dochodzi do przemocy między partnerami. Dodatkowo, w przypadku stwierdzenia choroby psychicznej lub problemu z uzależnieniem u jednego lub obojga partnerów. Przeciwwskazaniem do terapii jest również bycie w podwójnym związku oraz sytuacje, gdy dochodzi do wzajemnego oskarżania, obwiniania, przerzucania odpowiedzialności, niechęci, braku motywacji lub podjęcia decyzji o rozstaniu. Jednak jeśli mimo pewnych słabości i chwil zwątpienia partnerom zależy na sobie i darzą się uczuciem, powinni szukać pomocy u doświadczonego terapeuty. Terapia par pozwoli im na chwilę zatrzymać się, wspólnie przyjrzeć się istniejącym problemom i szukać rozwiązania.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →