22 lutego 2024
42e92e4d-11c8-432c-a539-4aebaa2ebec6-5376258

Ekspert radzi: Jak porozmawiać z mężczyzną o uczuciach?

Niestety, często nie potrafimy otwarcie rozmawiać o seksie, a język polski nie ułatwia nam tego zadania. Dodatkowo, często czujemy zażenowanie w tego typu rozmowach. Jak więc porozmawiać z mężczyzną o uczuciach, aby uniknąć zażenowania i napiętej atmosfery?

Jeśli chcemy porozmawiać z naszym partnerem na takie tematy, możemy sięgnąć po słownik medyczny lub taki, który może być uznany za wulgarny lub na granicy wulgarności, w zależności od naszej indywidualnej wrażliwości. Przykładem takiego tekstu jest osławiona XIII Księga Pana Tadeusza – erotyczna trawestacja Pana Tadeusza A. Mickiewicza, przypisywana autorstwu A. Fredry lub T. Boya-Żeleńskiego. Jak widać, już w tamtych czasach istniał podobny problem, z którym nasz język nie radził sobie i sięgał po wulgaryzmy (choć w tym przypadku był to świadomy zabieg).

Wiemy, że rozmowa o seksie z partnerem jest ważna, ponieważ udane życie erotyczne jest jednym z fundamentów udanego związku. Rozmawiamy z Anną Moderską – konsultantką erotyczną i ekspertką Fun Factory, na temat zasad, których warto się trzymać podczas rozmowy o seksie. Oto kilka punktów proponowanych przez Panią Annę, które warto wprowadzić w życie.

Jeśli to będzie Wasza pierwsza rozmowa na ten temat, warto, aby odbyła się poza sypialnią.

Terapeuci par zalecają również, aby nie rozmawiać o seksie zaraz po akcie seksualnym (chyba że mamy do powiedzenia tylko pozytywne rzeczy). Przed właściwą rozmową ustalcie, jakich słów nie chcecie używać i jakich reakcji nie akceptujecie (np. nie krzyczcie, nie wychodźcie z pokoju, zanim partner skończy mówić, nie przerywajcie sobie, odkładajcie telefony do szuflady itp.).

Jeśli dopiero zaczynasz rozmawiać o seksie, jasno wyraź, dlaczego chcesz o tym rozmawiać.

Nie pozostawiaj partnerowi miejsca na domysły (np. „Już mnie nie kochasz? Znudziłem cię? Masz kogoś innego?”). Powiedz: „Chcę porozmawiać z tobą o naszym życiu seksualnym, ponieważ cię kocham i chcę, żebyśmy byli sobie jeszcze bliżsi”.

Zacznij od tego, co was teraz łączy, nie odwołując się do odległej przeszłości, gdy prawie nie wychodziliście z łóżka.

Powiedz, co ci się podoba w waszym związku tu i teraz. Wymień co najmniej 5 rzeczy, które was łączą. Nie oskarżaj – „Gdybyś mnie kochał/a, wiedziałbyś, że lubię dodatkową stymulację…”. Twój partner nie wie, dopóki mu nie powiesz lub nie pokażesz. Nie analizuj też partnera psychoanalitycznie, ani siebie. Najlepiej nie mówić o tym, jaki jest, tylko o tym, co czujesz i dostrzegasz. Staraj się opisać problem możliwie neutralnie, na przykład: „Mam wrażenie, że ostatnio jesteś zmęczony i masz mniejszą ochotę na seks”. Zawsze upewnij się, że partner rozumie, co mówisz, i daj mu prawo do wyjaśnienia lub sprostowania, zwłaszcza w chwilach, gdy mówisz o nim.

Nawet jeśli rozmowa nie wyjdzie wam za pierwszym razem, wróćcie do tego tematu po kilku dniach.

Twój partner będzie miał czas, aby przemyśleć kilka rzeczy i być może sam będzie chciał wrócić do rozmowy. Ale nie naciskajcie na siłę.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →