18 lipca 2024
elewacja-domu-z-drewna

Ile kosztuje elewacja domu? – materiały, koszt, cena, robocizna

Budowa domu jest niezwykle fascynującym i czasochłonnym zajęciem. Stworzenie odpowiedniego projektu, ścisłe przestrzeganie planu i charakteru konstrukcji zajmują wiele czasu i wymagają ogromnych nakładów pracy. Końcowym etapem wykończenia domu jest jego odpowiednia elewacja. Choć najważniejsze w procesie budowania są dobrze wykonane fundamenty i proste ściany to elewacja jest czynnikiem odpowiedzialnym za pierwsze wrażenie. Wykonanie odpowiedniej elewacji zapewni niezwykłe wrażenia wizualne dla mieszkańców nowego domu lub pozwoli deweloperowi podnieść jego wartość sprzedaży i zachęcić potencjalnych klientów do zapoznania się z ofertą sprzedaży. Czy elewacja domu jest charakterystyczna tylko dla nowego budownictwa? Tak i nie. W większości wykonanie elewacji wiąże się z wykończeniem powstałego budynku, ale bardzo często jest to proces podejmowany celem nadania nowego charakteru istniejącym już budynkom. Zatem ile kosztuje elewacja domu? Koszt elewacji jest zależny od wykorzystanych materiałów oraz wymaganych do tego nakładów pracy, co zostanie szczegółowo zaprezentowane w dalszej części artykułu. 

Koszty materiałów

Koszty elewacji są zależne od wykorzystanych materiałów oraz wymaganych nakładów pracy ludzkiej tzw. robocizny fachowców. Decyzja o wykonaniu elewacji powinna zostać podjęta w oparciu o odpowiednio sporządzony kosztorys zawierający w sobie wszystkie niezbędne pozycje takie jak ilość i koszt potrzebnych materiałów w przeliczeniu na metraż, koszt obsługi zlecenia przez budowlańców oraz inne wydatki np. na elementy ozdobne lub impregnację. Celem odpowiedniego stworzenia planowanego budżetu należy zastanowić się jaki materiał będzie najbardziej odpowiedni do wykonania ocieplenia. Odpowiedź na pytanie ile kosztuje elewacja domu jest zatem ściśle uzależniona od wykorzystanych materiałów

Wykonanie elewacji domu często wiąże się również z dodatkowym elementem składowym, którym jest jego ocieplenie. Jeśli dom został już wcześniej ocieplony lub nie ma takiej potrzeby, a inwestora interesuje wyłącznie zmiana jego wyglądu zewnętrznego koszty elewacji domu będą znacznie niższe. W celu lepszego przybliżenia szacowanych kosztów, w niniejszym artykule poruszymy również kwestię ocieplenia domu.

Ocieplenie budynku

Cena ocieplenia domu zależy od wykorzystanego materiału. W praktyce budowlanej stosuje się zazwyczaj ocieplenie z wykorzystaniem styropianu (najczęstsza metoda) oraz wełny mineralnej. 

Styropian jest materiałem cechującym się dużą odpornością na wilgoć oraz stosunkowo niskim kosztem. Wykonanie ocieplenia budynku styropianem jest proste i nadaje się w przypadku ścian jedno oraz dwuwarstwowych. Na koszt wykonania ocieplenia styropianem składają się: 

 • styropian (koszt od 30 zł/m2),
 • zaprawa klejąca (koszt ok. 8 zł/m2),
 • siatka i klej (koszt ok. 8,50 zł/m2),
 • tynk zewnętrzny (koszt w zależności od wykorzystanych materiałów wahający się od 3 zł/m2 do 15 zł/m2),
 • robocizna (ceny zależne od wykonawcy, dolna granica ceny to około 80-120 zł/m2, a górna granica ceny wynosi około 150 zł/m2).

Wykorzystanie do ocieplenia wełny mineralnej jest droższe niż wykorzystanie styropianu. Wełna ma podobne właściwości termoizolacyjne jak styropian, ale cechuje się dodatkową elastycznością. Przy wyborze tej metody niezbędnym jest wykorzystanie elastycznych rusztów, których zadaniem będzie podtrzymanie ocieplenia. Wadą wełny mineralnej jest podatność na wilgoć co znacznie zwiększa koszt ocieplenia. Koszty ocieplenia domu wełną wynoszą:

 • koszt wełny mineralnej od 68 zł/m2 do 75 zł/m2,
 • koszty rusztowania ok. 50 zł/m2,
 • koszt robocizny w zależności od zleceniobiorcy może wahać się w granicach od 100 zł/mdo 150 zł/m2.
elewacja-domu-przyklad
Elewacja – koszt zależny jest od użytych materiałów

Elewacja 

Po ustaleniu kosztów ocieplania budynków, można przejść do najbardziej nurtującej kwestii, którą jest elewacja domu, a raczej koszt elewacji. Wszystko zależy od wykorzystanych materiałów do wykonania elewacji. Wśród możliwych rozwiązań szerokie zastosowanie znajdują: tynk, cegła klinkierowa, drewno czy beton architektoniczny.

Decydując się na wykończenie elewacji tynkiem, należy odpowiednio dobrać jego rodzaj do krytej powierzchni. Sugeruje się, aby ściany jednowarstwowe tynkować przy wykorzystaniu 2-3 warstw tynku grubowarstwowego o grubości ok. 15-20 mm. W przypadku ścian dwuwarstwowych (wcześniej ocieplonych jedną z dwóch ww. opisanych metod) należy zastosować tynk cienkowarstwowy o grubości od 2 do 10 mm. W zależności od rodzaju tynku koszty elewacji będą różne, zatem zastosowanie:

 • tynku mineralnego to koszty ok. 25 zł/m2,
 • tynku akrylowego to koszty ok. 50 zł/m2,
 • tynku siatkowego to koszty ok. 60 zł/m2,
 • tynku silikonowego to koszty ok. 100 zł/m2,
 • robocizna jest kosztem w granicach 30 zł/m2.

Cegła klinkierowa jest dość kosztownym rozwiązaniem zależnym od ilości zapotrzebowania cegieł, których koszt za sztukę wynosi od 5 do 6 zł. Szacuje się, że aby pokryć 1 melewacji potrzebne będzie około 50 cegieł co daje koszt od 250 zł/m2 do 300 zł/m2. Z kolei robocizna to koszt w granicach 40-70 zł/m.

Drewno posiadania niezwykle urokliwy charakter i ciszy się dużą popularnością wśród sposobów na elewację domu. Jest to jednak sposób niezwykle kosztowny, w zależności od wybranego gatunku drewna za materiały do elewacji należy zapłacić od 130 zł/m2 do 400zł/m2. Natomiast koszt robocizny waha się w granicach 110 zł/m2 do 160 zł/m2.

Beton architektoniczny jest idealnym rozwiązaniem dla elewacji nowoczesnego wyglądu budynku. Dzięki subtelnemu podkreśleniu bryły budynku, beton zaleca stosować się jako elewację niewielkich domów. W zależności od wybranego rodzaju betonu cena za materiał podlega wysokim wahaniom, szacuje się, że najtańszy beton architektoniczny dostępny jest w kalkulacji od 20 zł/m2, a wyższe jakościowo materiały wynoszą ok. 200 zł/m2. Robocizna wynosi ok. 65 zł/mi jest zależna od wykonawcy. 

Elewacja domu – ile kosztuje? Jest to zależne od wykorzystanych materiałów oraz powierzchni. W dalszej części artykułu zostaną przedstawione orientacyjne koszty, dzięki którym będzie możliwe udzielenie zbliżonej odpowiedzi na temat ile kosztuje elewacja domu 150 m2, ile kosztuje elewacja domu 100 moraz ile kosztuje elewacja domu jednorodzinnego? Koszt elewacji domu jest z pewnością wydatkiem, który należy odpowiednio przemyśleć i zaplanować.

Ile kosztuje elewacja domu 150 m2?

Elewacja domu, ile kosztuje w przypadku domu o powierzchni 150 m2? Przy założeniu samej elewacji bez wcześniejszego ocieplania, kosz elewacji domu o tej powierzchni wyniesie odpowiednio (wartości podawane w przybliżeniu) w przypadku:

 • elewacji tynkiem w zależności od jego rodzaju od 3.750,00 zł do 15.000,00 zł, do kalkulacji należy doliczyć koszt robocizny w przybliżeniu 4.500,00 zł;
 • elewacji cegłą klinkierową, koszt wyniesie ok. 37.500,00 zł do 45.000,00 zł a cena robocizny znajdzie się w zakresie od 6.000,00 zł do 10.500,00 zł;
 • elewacji przy wykorzystaniu drewna, zależnie od jego typu i jakości wygeneruje koszty od ok. 19.500,00 zł do 60.000,00 zł za materiały oraz od 16.500,00 zł do 24.000,00 zł za robociznę;
 • elewacji przy wykorzystaniu betonu architektonicznego, wyniesie ok. 3.000,00-30.000,00 zł na materiały oraz ok. 9.750,00 zł za robociznę. 

Koszty ocieplenia w zależności od materiału znajdą się w granicy od 19.425,00 zł do 41.250,00 zł (kwoty z uwzględnieniem robocizny).

Ile kosztuje elewacja domu 100 m2?

W przypadku domu o powierzchni 100 m2, ceny będą nieco niższe. Wszystko zależy od wykorzystanych do elewacji materiałów. Zatem w przypadku wykorzystania:

 • tynku – cena elewacji zmieści się w granicach od 2.500 zł do 10.000,00 z uwzględnieniem robocizny w wysokości 3.000,00 zł; 
 • cegły klinkierowej – koszty materiałów wyniosą od 25.000,00 zł do 30.000,00 oraz ok. 5.500,00 zł za robociznę w zależności od cennika zleceniobiorcy;
 • drewna – za materiały należy zapłacić od 13.000,00 zł do 40.000,00 zł, a za robociznę ok. 11.000,00 zł do 16.000,00 zł;
 • betonu architektonicznego – cena materiałów wyniesie od 2.000,00 zł do 20.000,00 zł, a robocizna w zależności od cennika fachowców wynosić będzie ok. 6.500,00 zł. 

Inwestor dodatkowo zainteresowany wcześniejszym ocieplaniem domu, powinien liczyć się z dodatkowymi kosztami rzędu od 12.950,00 zł do 27.500,00 zł. Cena jest zależna od wybranych materiałów oraz cennika robocizny.  

Ile kosztuje elewacja domu jednorodzinnego?

Elewacja domu – cena, wszystko zależy od powierzchni oraz nakładów pracy i wykorzystanych materiałów. Zatem ile kosztuje elewacja domu jednorodzinnego? Ceny są zależne od zamysłu inwestora. Dolna granica ceny elewacji bez wstępnego ocieplania wynosi około 5.500,00 zł dla domu o powierzchni krycia 100 m2 oraz 8.250,00 zł w przypadku domu o powierzchni 150 m2. Górna granica ceny elewacji jest ciężkim do zdefiniowania pojęciem i zależy od zamysłu inwestora.

Wszystko uzależnione jest od wielu czynników, którymi należy się kierować podczas wyboru metody elewacji domu. Koszt elewacji domu może mieścić w granicy do 10.000,00 zł oraz może również okazać się niezwykle kosztownym rozwiązaniem w przypadku wykorzystania wysokiej jakości materiałów. 

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →