21 lutego 2024
f7a929ef-40ca-4b09-89b1-8d2ce437334e-7169571

Ilość partnerów seksualnych – jak wiele jest za dużo?

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej zdarza się, że pierwszy partner seksualny staje się jedynym na całe życie. Rewolucja seksualna przekonała nas, że nasze życie intymne nie musi ograniczać się do jednego partnera i nie musi to oznaczać rozwiązłości. Ale ile partnerów seksualnych jest najlepsze? Jak wiele jest za dużo? Czy ta liczba różni się w zależności od płci?

Ilość partnerów seksualnych – co mówią statystyki?

Według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, przeciętny Amerykanin ma średnio 7 partnerów seksualnych, podczas gdy Amerykanka ma 4 partnerów. Jednak dane te różnią się, jeśli spojrzymy na badania przeprowadzone w Polsce. Okazuje się, że polscy mężczyźni są nieco bardziej liberalni w kwestiach seksu, śpiąc średnio z około 11 kobietami, podczas gdy dla Polek średnia wynosi 4,4.

Pierwsze pytanie, które nasuwa się po zapoznaniu się z tymi statystykami, to czy można im wierzyć.

Można przypuszczać, że mężczyźni mogą nieco przesadzać z liczbą partnerów, podczas gdy kobiety mogą ją zaniżać. Niemniej jednak, te statystyki dają nam pewien pogląd – mężczyźni wciąż są w czołówce.

Ile partnerów seksualnych to już za dużo?

Czy to naprawdę tak istotne? Przedstawione dane są jedynie średnimi wyciągniętymi ze statystyk. Nie ma potrzeby ani ich doganiać, ani czuć się zawstydzonym, jeśli przekroczymy tę liczbę. Większość z nas ma na swojej liście osoby, które chcielibyśmy z niej skreślić i o nich zapomnieć. Jedynym, o czym warto pamiętać, to dbać o bezpieczeństwo kontaktów seksualnych ze względu na choroby przenoszone drogą płciową oraz ochronę przed niechcianą ciążą.

Prędzej czy później w związku pojawia się pytanie o liczbę poprzednich partnerów seksualnych.

Jeśli mamy z tym pytaniem problem, możemy poczekać, aż nasz partner sam się do nich przyzna i przekonać się, że to nic strasznego. Równie dobrze możemy odmówić odpowiedzi na to pytanie, ograniczając się jedynie do stwierdzenia, że była to wystarczająca liczba.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →