Można by rzec, że uśmiech jest swego rodzaju wizytówką człowieka. Będzie on oceniany zarówno przez pryzmat swojego ubioru, jak i wyglądu, a uśmiech niezaprzeczalnie jest jego częścią. Dlatego też dbanie o zęby jest wręcz koniecznością, aby posiadać dobrą prezencję. Nie można również zapomnieć o kwestiach zdrowotnych – w końcu dobre samopoczucie to absolutna podstawa. Biorąc to wszystko pod uwagę, przedstawiamy kilka najważniejszych sposobów na to, jak dbać o higienę jamy ustnej.
Regularne mycie zębów – czy wystarczy?
Panuje powszechne przekonanie, że regularne mycie zębów dwa razy dziennie w zupełności wystarczy, żeby odpowiednio o nie zadbać. Tymczasem, jak się okazuje, jest to zaledwie absolutna podstawa w drodze do pięknego uśmiechu. Co jeszcze warto robić, aby dbanie o zęby przynosiło oczekiwane efekty?
- Dobór odpowiedniej pasty do zębów – nie wystarczy bowiem kupić pierwszego produktu pod ręką, ponieważ jego opakowanie przyciągnęło wzrok. Należy zaopatrzyć się we fluorkową pastę do zębów, która przy ich szczotkowaniu usunie płytkę nazębną, resztki pokarmu oraz miękkie naloty.
- Dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów – dużo szczoteczek ładnie wygląda w łazience, ale czy wszystkie są odpowiednie? Niestety nie. Szczoteczki elektryczne są dokładniejsze, natomiast przy szczoteczkach tradycyjnych trzeba bardzo uważać, żeby nie uszkodzić szkliwa. Odradza się również kupowania szczoteczek z twardym włosiem, a zaleca się te z włosiem miękkim.
- Regularna wymiana szczoteczki do zębów – jak wiadomo, szczoteczki do zębów z czasem się zużywają. Optymalny czas użytkowania szczoteczki do zębów to trzy miesiące, chociaż w razie wyraźnego zużycia należy wymienić ją szybciej.
- Nitkowanie – nie każdy o niciach dentystycznych pamięta, a jednak są one istotne w zapobieganiu próchnicy zębów i usuwaniu resztek pokarmowych.
Jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej?
Dbanie o zęby to zaledwie jeden aspekt, o którym warto pamiętać. Żeby cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem, należy brać również pod uwagę to, jak dbać o jamę ustną. Zęby nie są jedynym, co może przyczynić się do pozytywnego bądź negatywnego stanu naszego zdrowia – wraz z nimi w parze idzie jama ustna. Jak o nią zadbać, żeby cieszyć się dobrym samopoczuciem?
- Czyszczenie języka – jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego na tyle szczoteczki do zębów są różne wypuklenia, mamy dla Ciebie odpowiedź. Jest to skrobaczka, która służy do czyszczenia języka z nalotu, a to z kolei stanowi podstawę w pielęgnacji jamy ustnej. Jeśli Twoja szczoteczka nie posiada skrobaczki, możesz kupić ją oddzielnie. Pamiętaj jednak, żeby nie czyścić języka włosiem szczoteczki, ponieważ przenosi to bakterie z zębów na język.
- Obserwacja stanu dziąseł – zaczerwienienie, obrzęk, tkliwość, krwawienie podczas szczotkowania zębów to objawy, których nie należy bagatelizować. Ich występowanie może prowadzić do choroby dziąseł. Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów, niezwłocznie udaj się do stomatologa, żeby uniknąć dalszych powikłań.
- Nadwrażliwość zębów – wrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy oraz napoje, a nawet na zimne powietrze czy słodkie, lepkie rzeczy, mogą być skutkiem cofania się dziąseł. W tym przypadku odsłonięta zostaje wrażliwa część zębów, więc wszelakie wpływy zewnętrzne są szczególnie uciążliwe. Zaleca się stosowanie pasty do zębów zawierającą środki znoszące nadwrażliwość, jednak w razie braku oczekiwanych efektów, konieczna może być wizyta u stomatologa.
- Regularne wizyty u stomatologa – jest to jeden z najważniejszych punktów, do których należy się stosować. Nawet jeśli nie występuje żaden ból, a stan jamy ustnej wydaje się nieskazitelny, wizyta kontrolna u stomatologa raz na pół roku powinna być wręcz obowiązkiem.
Czy dieta ma znaczenie?
Jak jeszcze można zadbać o higienę jamy ustnej? Odpowiedź jest prosta, choć bardzo często bagatelizowana: należy zapewnić organizmowi odpowiednią dietę. Nie wszystkie produkty, które z chęcią spożywa się między posiłkami, są idealnym rozwiązaniem, jeśli ma się na uwadze stan swoich zębów oraz jamy ustnej.
Pełnowartościowa dieta ma za zadanie dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników pokarmowych i minerałów. Niedobory mogą z kolei skutkować pogorszeniem się stanu zębów oraz dziąseł, a także ogólnego stanu zdrowia. Należy pilnować tego, aby stosowana dieta była zbilansowana, dopasowana do indywidualnych potrzeb.
Idealnym rozwiązaniem byłoby szczotkowanie zębów po każdym posiłku, jednakże nie zawsze jest to możliwe. Szczególnie zabiegany tryb życia może to utrudnić. Dlatego warto mieć przy sobie jabłko, marchew czy rzodkiewki, ponieważ te ze względu na swoją surową postać pomagają czyścić zęby. Lepkie, miękkie produkty mają tendencję do przyklejania się do zębów, a także w większości przypadków utykają między nimi. Zjedzenie jabłka, które dodatkowo powoduje większe wydzielanie śliny, może przyczynić się do łatwiejszego usunięcia resztek pokarmowych z niechcianych miejsc.
Zaleca się ograniczenie przekąsek między posiłkami, jednakże jeśli są one koniecznością, najlepiej jest spożywać przekąski naturalne. Te, które zawierają cukry lub skrobię, sprawiają, że bakterie znajdujące się w płytce nazębnej produkują kwasy wpływające negatywnie na zęby. Zamiast tego można postawić na marchew, jogurt naturalny czy owoce.
Bielsze zęby – jak osiągnąć taki efekt?
Białe zęby to coś, do czego chociaż raz w życiu dążył każdy z nas. Szeroki uśmiech, którym warto się chwalić, nie dość, że ładnie wygląda, to jeszcze podwyższa poczucie własnej wartości. Co jednak należy robić, aby osiągnąć efekt białych zębów? Jak dbać o zęby, żeby mieć możliwość chwalenia się ich bielą?
Kawa, herbata, tytoń to rzeczy, które dla wielu stanowią podstawę dnia. Przyczyniają się jednak do przebarwień zębowych, które w miarę upływu czasu są coraz ciemniejsze. Dlatego, jeśli czujesz, że Twoje zęby zmieniają swój kolor przez tego typu czynniki, skorzystaj z czyszczenia zębów przez stomatologa bądź higienistę. W międzyczasie możesz używać wybielającej pasty do zębów, która wspomoże pracę wykonywaną przez specjalistę.
Przebarwienia powstałe na przestrzeni lat mogą okazać się trudniejsze do pokonania, dlatego zaleca się wizytę u stomatologa. Ten powinien doradzić najodpowiedniejszy wybór, który nie wyrządzi zębom ani jamie ustnej żadnej krzywdy, ale za to da oczekiwany efekt białych, zdrowych zębów.