21 lutego 2024
c91eebf1-94fd-4512-875d-61e82b239f8b-4069774

Jak filmy o miłości wpływają na mężczyzn i kobiety?

Jak różne filmy wpływają na nasze libido?

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Maastricht wykazały, że romantyczne filmy mają zupełnie inny wpływ na mężczyzn niż na kobiety.

Dr Marieke Dewitte z Wydziału Psychologii Klinicznej Uniwersytetu w Maastricht przeprowadziła badanie mające na celu zidentyfikowanie różnic w reakcjach mężczyzn i kobiet na bodźce seksualne. Wyniki eksperymentu potwierdziły, że romantyczne filmy wpływają na mężczyzn w inny sposób niż na kobiety, a nawet mogą obniżyć poziom męskiego libido. Po obejrzeniu romansu mężczyźni wykazywali niższy poziom pobudzenia seksualnego niż po obejrzeniu scen erotycznych. Natomiast u kobiet zaobserwowano odwrotną reakcję. Okazało się, że podświadomie są one bardziej skłonne do aktywności seksualnej po oglądaniu romantycznych filmów, a po scenach erotycznych odczuwają mniejsze pożądanie niż mężczyźni.

W badaniu wzięło udział 86 mężczyzn i 78 kobiet w wieku średnim 21 lat, z czego ponad 66% kobiet i 61% mężczyzn było w stałych związkach. Jako bodźce wykorzystano fragmenty trzech rodzajów filmów: erotycznego, romantycznego i neutralnego. Jako przykład bodźca romantycznego posłużyła słynna scena z filmu „Titanic” z udziałem Leonardo DiCaprio i Kate Winslet, oraz fragment filmu „Niemoralna propozycja” z Demi Moore. Warunki neutralne były reprezentowane przez fragmenty filmu dokumentalnego o historii Europy.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →