21 lutego 2024
6ad5d3c9-2085-4991-b6c1-59a6b25951a5-9767342

Jak osiągnąć satysfakcję w związku?

W poszukiwaniu dobrego seksu

Dobry seks – czym właściwie jest? Istnieje wiele książek i poradników na temat sztuki miłosnej, ale to, co sprawia nam największą przyjemność w sypialni, jest kwestią indywidualną. Jak więc znaleźć wspólny język z partnerem? Co oznacza być dobrym kochankiem i czy można mieć udany seks za każdym razem?

Zmęczenie a życie seksualne

Według raportu OECD, Polacy należą do jednych z najbardziej zapracowanych narodów na świecie, a ilość godzin spędzanych w pracy rośnie z roku na rok*. Codzienne napięcie i przemęczenie negatywnie wpływają na naszą sprawność seksualną, powodując szybkie wyczerpanie lub całkowitą utratę ochoty na seks. Pierwszym krokiem do udanej, pełnej namiętności nocy jest odpowiednia ilość snu. Długość i jakość snu mają duże znaczenie dla naszego organizmu. Warto również znaleźć czas na relaks, zarówno indywidualnie, jak i z partnerem. Może to być jogging, medytacja lub wspólne wyjście do kina. Najważniejsze jest jednak oczyścić umysł z powracających stresujących myśli, aby być obecnym w sypialni.

Komunikacja jest kluczem

Kluczem do udanego seksu jest komunikacja między partnerami. Jeśli nie odczuwasz prawdziwej satysfakcji ze zbliżeń lub zauważasz, że twój partner nie jest zadowolony z tego, co robicie w sypialni – zacznijcie rozmawiać! Według badań, 60% Polaków uważa, że instruowanie partnera w łóżku jest niezbędne do osiągnięcia prawdziwej rozkoszy**. Eksperci również potwierdzają, że otwarta komunikacja jest kluczowa dla udanego życia seksualnego.

Przełam rutynę

Rutyna jest cichym zabójcą udanego seksu. Uczymy się pewnych ruchów, pozycji i dotyku, powtarzając je bezmyślnie. Ważne jest, aby wiedzieć, co nam się podoba, ale brak urozmaicenia sprawia, że seks staje się mechanicznym działaniem. Aby znów poczuć płomienne pożądanie, pary, zwłaszcza te z dłuższym stażem, powinny wprowadzić nowości do sypialni. Nowe pozycje seksualne, techniki i pieszczoty ciała, żele intymne, a może nawet gadżety erotyczne? Możliwości jest wiele. Zacznijcie od dodania pikanterii do gry wstępnej. Na przykład, nakładka wibracyjna Durex, zaprojektowana tak, aby dostarczyć obojgu partnerom 20 minut wibrującej przyjemności, może być doskonałym pomysłem na eksperymentowanie. Panie częściej niż panowie mają trudności z osiągnięciem orgazmu, dlatego warto sięgnąć po coś, co ułatwi im osiągnięcie prawdziwej rozkoszy. Kilka kropel żelu stymulującego Durex Intense na łechtaczkę zwiększy jej wrażliwość na bodźce i dostarczy multisensorycznych doznań, zwiększając satysfakcję obojga partnerów.

Odpowiedzialność za własną przyjemność

Według najnowszego badania Satysfakcji Polaków z życia seksualnego, przeprowadzonego na zlecenie marki Durex, 84% mężczyzn i 78% kobiet uważa, że osiągnięcie orgazmu jest ważne dla ich partnera, a 60% kobiet i 63% mężczyzn oczekuje, że ich partner za każdym razem osiągnie orgazm podczas seksu. Takie oczekiwania często są nieadekwatne i prowadzą do frustracji. Według modelu „Seksu wystarczająco dobrego” zaproponowanego przez Metza i McCarthy’ego w 2007 roku, kluczowe jest budowanie realistycznych oczekiwań wobec seksu, przejęcie odpowiedzialności za własne życie seksualne oraz wyrażanie szczerych uczuć i akceptacja własnego ciała.

To tylko seks

Często brak satysfakcji ze zbliżenia wynika z wysokiego poziomu stresu. Aby cieszyć się prawdziwą radością z seksu, musimy pozbyć się lęku, wstydu i potrzeby kontroli. Kluczem do udanego życia seksualnego jest rezygnacja z perfekcjonizmu i skupienie się na doświadczaniu i relacji z partnerem. Pamiętajmy, że to tylko seks.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →