22 lutego 2024
3db694e0-dc95-474a-a469-688cbc8ebd5e-8115946

Jak poprawić komunikację w związku?

Dzisiaj przedstawiamy

3 najczęstsze błędy w komunikacji między partnerami

. Co robić, gdy

kłótnie w związku stają się częste i atmosfera jest napięta

? Czy istnieje sposób, aby nasz związek przetrwał te trudności? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Kłótnie w związku – Wszystkie pretensje naraz

Jedną z typowych cech kobiet jest gromadzenie w sobie złości. Na co dzień nie przeszkadza nam cieknący kran czy szafka, która od dłuższego czasu czeka na powieszenie. Rozumiemy, że nasz partner może być zmęczony lub po prostu zapomnieć o pewnych rzeczach, tak samo jak my.

Jednak wszystkie te pretensje wybuchają w jednym momencie, gdy dochodzi do poważnej kłótni. Czasami dzieje się tak w okresie napięcia przed miesiączką (choć nie zawsze jesteśmy gotowe to przyznać). I to właśnie kolejna cecha kobiet – wydobywamy wszystkie nasze żale naraz. Gdy już się otworzymy, nie potrafimy przestać.

Musimy jednak zrozumieć, że nasi partnerzy są jednozadaniowi – rozwiązują jeden problem na raz. Jeśli zaatakujemy ich wszystkimi naszymi zarzutami i zaniedbaniami, mogą poczuć się zagubieni. Mogą zacząć zastanawiać się, dlaczego jesteśmy z nimi, skoro tak bardzo ich niezadowalamy. I mają do tego prawo. Dlatego pamiętajmy, żeby reagować od razu – pomoże to zarówno nam, jak i naszym partnerom zaoszczędzić nerwów.

Zobacz też:

Jak utrzymać silny związek pomimo trudności?

Kłótnie w związku – Cisza

W takiej sytuacji zaczynamy karać naszego partnera, chociaż on może nie zdawać sobie sprawy, co zrobił (lub czego nie zrobił). Niestety, tego rodzaju metody wychowawcze nie przynoszą żadnych efektów poza frustracją dla nas i naszego partnera. Czy nie zauważyłyśmy, że bardzo szybko sami zaczynamy odczuwać skutki naszego postępowania?

Jak sobie z tym poradzić? Powinniśmy starać się mówić. Spokojnie, bez pretensji. Powiedzieć o naszych uczuciach, choć może to być trudne. Nie bójmy się, że nasz partner nie zrozumie, gdy zaczniemy mówić o naszych uczuciach. Być może sam nie jest przyzwyczajony do takiej otwartości, ale może być zaskoczony – posiada te same uczucia i je rozumie.

Zamień ciszę na spokojne rozmowy, ale niech to będzie czas, w którym uspokoimy się i zastanowimy, w jaki sposób przekazać nasze potrzeby i problemy.

Polecamy również:

Jak postępować z mężczyzną – czyli kobieta w świecie mężczyzny

Kłótnie w związku – Nie chcę przegrać

Jeśli już dochodzi do spięcia i kłótni, pamiętajmy o tym, że najważniejsze jest znalezienie kompromisu i rozwiązanie sytuacji.

Nie starajmy się za wszelką cenę wygrać kłótni i udowodnić swojej racji. W naszych rozmowach nie powinno być miejsca na zwycięzców i przegranych – wtedy traci na tym nasz związek. Zamiast atakować, mówmy o naszych uczuciach i starajmy się znaleźć wspólne rozwiązanie.

Zamiast:

A może macie jakieś spostrzeżenia na temat błędów w komunikacji w związku, które zauważacie u siebie lub u innych? Jesteśmy bardzo zainteresowane Waszymi opiniami!

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →