21 lutego 2024
a632e8a8-1c62-45ec-9c63-6e033ea62577-1279753

Jak przestać kochać? 6 skutecznych porad dla nieszczęśliwie zakochanych

Miłość nie zawsze jest wyborem. Większość z nas, oprócz nielicznych szczęściarzy, przynajmniej raz w życiu zakochała się w niewłaściwej osobie. To osoba, której nie możemy mieć lub która nas odrzuciła – i stajemy przed pytaniem: jak przestać kochać i jak poradzić sobie z rozstaniem? Oto 6 sprawdzonych porad dla nieszczęśliwie zakochanych. Po pierwsze, nie daj sobie fałszywej nadziei. Jeśli obiektywne fakty wskazują, że ta miłość nie ma przyszłości, zaakceptuj to i rozpocznij proces przestawania kochać.

Na początku może się to wydawać niemożliwe i rzeczywiście, nie będzie to szybkie. Jednak w każdej sytuacji możemy poddać się albo… spróbować sobie pomóc. Jak to zrobić?

6 porad dla nieszczęśliwie zakochanych

Twój związek się rozpadł, a ty wciąż go kochasz? A może jesteś zakochana w kimś, kto jest nieosiągalny? Na pewno cierpisz i zastanawiasz się, jak przestać kochać… Oto sprawdzone porady!

1. Jak przestać kochać – w chłopaku? Nie daj sobie fałszywej nadziei

To podstawowe zagadnienie. Jeśli wszystkie fakty i obiektywne czynniki wskazują, że ta miłość nie ma przyszłości, musisz zaakceptować to i rozpocząć proces przestawania kochać. Tak, wiemy, że przestać kochać nie jest łatwo, ale… w przeciwnym razie będziesz żyć tylko nadzieją na kolejne spotkanie, a miłość przerodzi się w obsesję.

2. Jak przestać kochać? Nie szukaj okazji do spotkań

Zgodziliście się, że wasz długoletni związek nie ma przyszłości? Trzymaj się tego! Nie szukaj okazji do spotkań, nie śledź jego kont społecznościowych, nie porównuj się z innymi kobietami – to tylko utrudni proces przestawania kochać. Jeśli wciąż czujesz coś do niego, nie próbujcie też udawać przyjaciół zbyt szybko. Nie daj się namówić na pozorne spotkania towarzyskie przez wspólnych znajomych – w ten sposób tylko oszukujesz samą siebie. Im mniej kontaktu będziecie mieli, tym szybciej to przejdzie. O wiele trudniej jest przestać kochać kogoś, kogo widuje się codziennie, niż kogoś, kto zniknął gdzieś w oddali! Musisz mieć świadomość, że przestawanie kochać to proces, a im mniej będziesz widywać swoją byłą miłość, tym szybciej zakończysz ten – jakże smutny – proces.

3. Jak przestać kochać – w przyjacielu? Zrób listę

Nieodwzajemniona miłość do przyjaciela jest bez wątpienia trudna do zaakceptowania. Lubi się z nim spędzać czas… a do tego jesteś w nim zakochana po uszy… A on nadal jest tylko przyjacielem… Jak więc przestać kochać przyjaciela?

Wypisz jego wady, zalety, powody, dla których wasz związek nie mógł się rozwinąć – zapisz to wszystko lub przynajmniej wylicz w swojej głowie. Zazwyczaj stawiamy na piedestale osobę, w której jesteśmy zakochani, ale przecież nikt nie jest doskonały! Po dłuższym zastanowieniu możemy odkryć, że lista jego wad jest znacznie dłuższa niż lista zalet… Podobnie po zakończeniu związku możemy wydawać się, że żyliśmy w bajce – ale gdyby tak było, związek trwałby do dzisiaj. Zastanów się, dlaczego wasza relacja się rozpadła. Przy okazji możesz dowiedzieć się wiele o sobie – co lubisz, a co ci przeszkadza w mężczyznach. Te wnioski mogą ci później pomóc w budowaniu lepszego związku.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →