21 lutego 2024
1d4705be-cfb0-4f16-9408-fb8ec7d6d581-4378229

Jak radzić sobie po rozstaniu? Odkryj 4 skuteczne sposoby

Jak radzić sobie po rozstaniu

i jak przestać kochać? Dlaczego czas nie zawsze leczy złamane serce? Odpowiedzi na te pytania są niezwykle trudne. Zmiana trybu życia, często zamieszkania, konieczność dostosowania się do nowych planów. Osoba, z którą się rozstajemy, zawsze czuje się poszkodowana i oszukana. Często słyszymy banalne stwierdzenie, że czas leczy rany. Jednak nie zawsze jest to prawda. Oto 4 sprawdzone sposoby, które pomogą Ci poradzić sobie po rozstaniu i zagoić złamane serce.

Zobacz także: Czy powinnaś uprawiać seks ze swoim byłym partnerem? Przemyśl to poważnie!

1. Jak radzić sobie po rozstaniu – Licz dni

Czasami zbyt dosłownie czekamy, aż czas sam wyleczy nasz żal. Istnieją różne teorie na ten temat. Niektórzy twierdzą, że potrzeba 3 miesięcy, inni mówią o pół roku, a jeszcze inni o miesiącu. Są nawet tacy, którzy uważają, że smutek po rozstaniu trwa połowę czasu trwania związku. Jednak żadna z tych teorii nie ma poparcia w faktach.

Warto zdać sobie sprawę, że to nie czas leczy rany. Choć z czasem zapominamy o żalu. Jeśli nie zaczniemy pracować nad sobą i nie spróbujemy pogodzić się z samotnym życiem i końcem związku, nie będziemy mogli ruszyć dalej.

2. Jak radzić sobie po rozstaniu – Przestań ciągle rozmawiać o rozstaniu

Oczywiście, taki temat wymaga omówienia z przyjaciółmi i szukania u nich wsparcia. Będą Cię pocieszać i współczuć. Będziesz mogła na nich polegać. Będziecie wielokrotnie omawiać ten temat i rozdrapywać Twoje rany. Jednak w pewnym momencie musisz porzucić ten temat i zaakceptować go.

Zanim ruszysz do przodu, warto porozmawiać z różnymi osobami o różnych doświadczeniach. Niech to nie będzie tylko Twoja najlepsza przyjaciółka. Porozmawiaj z mamą, która ma doświadczenie życiowe. Porozmawiaj z przyjacielem lub bratem, którzy pozwolą Ci spojrzeć na wszystko z męskiej perspektywy.

3. Jak radzić sobie po rozstaniu – Przestań utrzymywać kontakt z byłym partnerem

Na początku kontaktujecie się, aby oddać sobie nawzajem rzeczy, podzielić się kosztami mieszkania czy kaucją za wynajem. To naturalne, ale właściwie na tym powinno się skończyć Wasze kontakty. Nie pisz do byłego, nie próbuj omawiać z nim tematu rozstania i nie pytaj go po raz kolejny, dlaczego Cię opuścił. Nawet jeśli jego argumenty brzmią jak wyświechtane frazesy, czasami są one prawdziwe, a wie o tym każdy, kto kiedyś kogoś porzucił.

Macie wspólnych przyjaciół? Na pewno nie są to jedyni Twoi przyjaciele. A nawet jeśli tak, warto na pewien czas ograniczyć z nimi kontakt lub jasno powiedzieć, że na razie nie chcesz uczestniczyć w wspólnych spotkaniach czy imprezach, na których będzie Twój były partner.

4. Jak radzić sobie po rozstaniu – Przestań obwiniać byłego partnera

Każda osoba, która została porzucona, ma żal i czuje się oszukana. Jednak przychodzi moment, w którym samo obwinianie byłego partnera za wszystko nie wystarcza. Jeśli nie zostałaś zdradzona, to prawdopodobnie nie był takim złym facetem, skoro byłaś z nim. Być może był miły, inteligentny i troskliwy, a jego największą wadą było to, że Cię opuścił. Aby zacząć od nowa, musisz spojrzeć obiektywnie na Wasz związek. Być może nie było tak wspaniale, być może często się kłóciliście? Może mieliście różne plany na życie lub prowadziliście zupełnie inny styl życia? Każdy były związek powinien nas czegoś nauczyć, i warto z tego skorzystać!

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →