22 lutego 2024
84e200f8-acb7-4fb4-bfcd-e76a7a1a595b-7799519

Jak radzić sobie z efektem zombie w związkach i przyjaźniach?

Zniknięcie kogoś z naszego życia bez wyjaśnienia, a następnie niespodziewany powrót po latach, to zjawisko znane jako efekt zombie. Jak sobie z nim radzić i czym dokładnie jest?

Efekt zombie – co to takiego?

Określenie „efekt zombie” doskonale oddaje ten dziwny mechanizm. Powrót osoby, której już się pożegnaliśmy, jest jak wskrzeszenie dawno zmarłego. Podobnie jak w przypadku żałoby po stracie bliskiej osoby, musimy ponownie przeżyć proces „żałoby”. Ale jak to się dzieje?

Osoby, które wywołują ten efekt, działają według podobnego schematu. Przywiązują się do nas, gdy jesteśmy im potrzebni, a następnie znikają. Czarują nas swoją obecnością, piszą zabawne wiadomości, organizują oryginalne randki. Wierzymy, że zostaną na zawsze. Jeśli jest to nasz partner, wyobrażamy sobie wspólną przyszłość. Jeśli jest to przyjaciółka, widzimy ją jako towarzyszkę życia. Niestety, te wizje szybko się rozpływają, gdy osoby te nagle znikają, tylko po to, by po długim czasie znów się pojawić. Jak to możliwe?

Osoby, które wywołują efekt zombie, są zwykle narcystyczne. Traktują nasze otoczenie jako tło dla swoich działań. Zgłaszają się do nas tylko wtedy, gdy mogą skorzystać. Wykorzystują nasze zaangażowanie i dobre serce. Ich motywacje mogą być różne – chodzić o cele ekonomiczne, zmianę, która nas dotyczy, potrzebę podkręcenia ego lub po prostu nudę. Bez względu na to, nie jest to nic szlachetnego. Kiedy dostaną to, czego chcą, znów nas porzucą. Ich urok sprawia, że przypominają piękne drzwi, ale za nimi jest tylko mrok i kolejna żałoba.

Jak się bronić przed efektem zombie?

Odpowiedź jest prosta – nie odpowiadaj na ich zaczepki. Choć może być kuszące wrócić do dawnych sentymentów, musisz postawić siebie na pierwszym miejscu. Przypomnij sobie, ile przykrości sprawiło Ci ich poprzednie zniknięcie i zachowaj ostrożność. Nie chcesz otwierać starych ran i przeżywać żałoby ponownie. Skup się na ludziach, którzy są przy Tobie niezależnie od okoliczności. W życiu prywatnym trzymaj się prawdziwych, niewymuszonych relacji, opartych na wzajemnej sympatii i porozumieniu.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →