21 lutego 2024
e7d43c6b-49f9-44ee-b1fb-17bbb6512997-1041485

Jak radzić sobie z toksycznym ex i stalkerem: technika szarego kamienia

Toksyczne związki często są trudne i nieudane, szczególnie gdy partnerem jest narcystyczna osoba o despotycznych skłonnościach. Rozstanie w takiej sytuacji może okazać się koszmarem, pełnym dramatycznych sytuacji. Taki partner będzie wykorzystywał każdą okazję, aby jeszcze bardziej podkopać nasze poczucie własnej wartości i nie pozwolić nam odczuć ulgi. Jeśli nadal jesteśmy związane z taką osobą (np. przez silną więź emocjonalną, dzieci, wspólny kredyt lub sprawę rozwodową), potrzebujemy rozwiązania, które ochroni nas przed jej destrukcyjną siłą. W takiej sytuacji pomocna może okazać się technika szarego kamienia. Sprawdźmy, na czym polega i jak ją zastosować!

Technika szarego kamienia – gdy wieje nudą

Po rozstaniu większość z nas pragnie udowodnić swojemu byłemu partnerowi i całemu światu, że jesteśmy szczęśliwe i radzimy sobie doskonale. Chcemy pokazać, że nasze życie jest pełne przygód i sukcesów. Jednak dla narcystycznego, toksycznego ex takie zachowanie jest tylko paliwem do jego ognia. Oglądając nas w dobrej formie i dobrym samopoczuciu, będzie próbował odebrać nam tę pozytywną energię. Będzie umawiał się z kimkolwiek tylko po to, aby nam zaszkodzić. Będzie dzwonił, prosząc o drugą szansę, a gdy mu ją damy, wykorzysta to, aby nas jeszcze bardziej skrzywdzić. Może manipulować naszymi dziećmi i przyjaciółmi. W najgorszych przypadkach możemy spodziewać się stalkingu, oczerniania czy podkopywania naszej pozycji w pracy. Co zatem zrobić? Najlepiej schować się w szarym tłumie…

Wielka nieobecna

Wyobraź sobie szary kamień, który leży przy drodze i nie wyróżnia się niczym szczególnym. Nikt na niego nie zwraca uwagi. Ty też powinnaś tak postąpić. Nic tak nie zniechęca narcyza, psychopaty czy stalkera jak brak reakcji ze strony ofiary. Jeśli nie dostaje żadnej odpowiedzi, nie otrzymuje też oczekiwanej „nagrody” w postaci naszej negatywnej i emocjonalnej reakcji. Z czasem podda się i przeniesie swoją uwagę na kogoś innego. Jak stać się dla niego „wielką nieobecną”? To proste, ale trudne, zwłaszcza dla osób aktywnych i towarzyskich. Jednak wewnętrzny spokój jest tego wart, prawda? Zatem do dzieła!

Wyloguj się z prywatnego życia

Zacznij od ukrycia swojej codzienności przed bystrym okiem stalkera czy narcyza. Zmień swoje konta w mediach społecznościowych na prywatne i udostępniaj swoje wpisy tylko wąskiej grupie zaufanych znajomych. Przez jakiś czas nie zamieszczaj tam niczego szczególnego. Nie chwal się żadnymi radykalnymi zmianami, nie publikuj relacji z wyjazdów, imprez, zakupów czy prezentów. Ogranicz swoją aktywność w internecie do minimum, tak jakbyś schodziła do podziemia. Nie oznacza to oczywiście, że masz przestać korzystać z życia. Po prostu rób to w taki sposób, żeby twój narcystyczny ex nie mógł tego oglądać i myślał, że u ciebie dzieje się niewiele interesującego. To spowoduje, że przestanie cię interesować i zla się w jego oczach z tłumem. A kiedy minie odpowiednio dużo czasu, będziesz mogła powrócić do wcześniejszej aktywności ze spokojną głową.

Stań się głucha

Jeśli nie możemy zerwać kontaktu z narcystycznym ex ze względu na wspólne dzieci lub inne sprawy, powinniśmy ograniczyć naszą komunikację do minimum. Nie odbieraj telefonów ani nie odpowiadaj na wiadomości, jakie by one nie były. Narcyz czy toksyczny ex może próbować różnych sposobów, aby sprowokować cię do odpowiedzi. Zachowaj jednak spokój. Jeśli nie otrzymuje żadnej reakcji, nie dostanie też oczekiwanej „nagrody” i w końcu się podda.

Graj jak zdarta płyta

Jeśli nie możemy całkowicie zerwać kontaktu, możemy stosować gotowe formy wypowiedzi, które będą utrudniać narcyzie życie. Odpowiadaj jak zdarta płyta, czyli osoba, która nie ma nic ciekawego do powiedzenia i zawsze powtarza to samo.

Mów na przykład:

Tylko tyle i aż tyle. To wystarczy, aby narcyz przestał się interesować tobą i zlał się z tłumem. Kiedy minie odpowiednio dużo czasu, będziesz mogła spokojnie powrócić do wcześniejszej aktywności, mając pewność, że nie przyciągniesz jego uwagi.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →