21 lutego 2024
0ff72053-342a-479e-b79e-f86a16ef946e-7292800

Jak rozpoznać zbyt wymagającego partnera i jak sobie z nim poradzić?

Partnerzy, którzy są zbyt wymagający, zazwyczaj są perfekcjonistami, dbającymi o siebie i dążącymi do spełnienia swoich własnych ambicji. Niestety, często przenoszą tę presję na swoje najbliższe osoby. Mają wysoko zawieszoną poprzeczkę i wygórowane oczekiwania. Chcą, aby osoba, z którą się pokazują, „godnie ich reprezentowała” i pasowała do nich. Jednak zbyt wymagający partner może zamienić życie swojej drugiej połówki w prawdziwe piekło. Na początku partnerka może być chętna do zmian i zmotywowana, ale z czasem zaczyna czuć się jakby stawała do egzaminu. Jej poczucie wartości spada, a niska samoocena ją przytłacza. Jeśli masz wrażenie, że twój partner ma wygórowane oczekiwania wobec ciebie, sprawdź, czy to rzeczywiście tak jest i co możesz zrobić.

Jak rozpoznać zbyt wymagającego partnera?

1. Jego uwagi wpędzają cię w kompleksy

Zanim się poznaliście, miałaś dobre zdanie o sobie. Lubiłaś swoje ciało, uważałaś, że masz dobry gust, ceniłaś swoich przyjaciół i pasje. Teraz jednak coraz częściej poddajesz w wątpliwość swoje atuty i cały zbudowany przez ciebie świat. Czujesz się niewiele warta i masz wrażenie, że musisz ciągle udawać kogoś innego. To wszystko przez uwagi, które twój partner rzuca jakby mimochodem. Zbyt wymagający partner zawsze ocenia cię surowo i przyczepia się do każdego drobiazgu. Narzuca ci swoją wizję, przez co zatracasz samą siebie.

2. Nigdy nie słyszysz pochwał ani słowa „dziękuję”

Nawet jeśli zrobisz wszystko tak, jak on sobie wyobrażał, nie usłyszysz od niego pochwały. Nie będziecie świętować sukcesów razem ani dzielić się radością z drobnych rzeczy. Nie podziękuje za twój wysiłek. To nienaturalna sytuacja, która powoduje stres i negatywne emocje.

3. Jego „rady” są zakamuflowaną krytyką

Zbyt wymagający partner stara się dostosować cię do swojego wyobrażenia. Udziela ci porad, które są tak naprawdę krytyką. Doradza zmianę kierunku studiów, sugerując, że twój wybór jest bezwartościowy. Zaczyna przekonywać, że powinnaś czytać więcej książek albo zapisać się na językowy kurs. Nie daj się zwariować! Jesteś osobą, która sama decyduje o swoim wyglądzie, intelekcie i zainteresowaniach.

4. Nie czujesz się przy nim swobodnie

Jedną z najgorszych rzeczy w związku z wymagającymi partnerami jest ciągłe napięcie i konieczność pilnowania się na każdym kroku. Jeśli nie czujesz się swobodnie przy najbliższej osobie, to jak zamierzasz się zrelaksować? Kiedy będziesz miała czas na zajmowanie się rzeczami, które interesują tylko ciebie? Czy jesteś gotowa spędzić resztę życia w takim kieracie?

5. On żąda od ciebie rozwoju w kierunku, który sam obrał

Najbardziej charakterystycznym przejawem życia z wymagającym partnerem jest to, że oczekuje od ciebie podążania we wskazywanym przez niego kierunku. Jeśli on oczekuje, że wybierzesz trudniejszą ofertę pracy, musisz się temu podporządkować. Jeśli nie znosisz sprzeciwu, jedynym sposobem na uwolnienie się od presji jest rozstanie.

Jak sobie poradzić z zbyt wymagającym partnerem?

Jeśli twój partner jest nieświadomym „tyranem”, porozmawiaj z nim poważnie i wyjaśnij różnice między „wspólnym” a twoim własnym dobrem. Postaraj się wymóc na nim ustalenie, że ważne decyzje będą podejmowane wspólnie. Błahostki, takie jak noszenie różowych ubrań czy oglądanie sitcomów, mogą być tematem, w którym on może ci doradzić, ale nie powinien niczego narzucać w sposób radykalny.

Jeśli twój partner nie znosi sprzeciwu i nie zamierza dyskutować na ten temat, jedynym sposobem na uwolnienie się od presji jest niestety rozstanie. Pamiętaj, że miłość w związku zaczyna się od miłości do samej siebie. Nie pozwól, aby cię stłamsił i wmówił ci, że powinnaś być lepszą wersją samej siebie. To ty decydujesz, kim chcesz być!

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →