22 lutego 2024
c1aa8e6d-bf6b-4d3e-8fe3-987d6d9c62e3-8477864

Jak rozpoznać zdradę emocjonalną?

Zdrada emocjonalna może być trudniejsza do wykrycia niż zdrada fizyczna, ale może również wyrządzić większe szkody. Oto kilka objawów, które pomogą Ci odróżnić zdradę emocjonalną od zwykłej przyjaźni.

1. Nie mówisz partnerowi o swoim przyjacielu

Jeśli zauważasz, że wolisz spotykać się z jednym z kolegów sam na sam i nie mówisz o tym swojemu partnerowi, może to być oznaka, że coś jest nie tak. Jeśli Twój partner również spotyka się z koleżanką częściej, niż się do tego przyznaje, warto porozmawiać o tym.

2. Wiadomości od niego Cię ekscytują

Jeśli czekasz na wiadomość od swojego przyjaciela z niecierpliwością i czujesz ekscytację, gdy otrzymujesz od niego wiadomość, może to być znak, że emocjonalnie zaczynasz się angażować w tę relację.

3. Szukasz w przyjacielu wsparcia, które wcześniej znajdowałaś w partnerze

Jeśli zaczynasz dzielić się z przyjacielem bardziej intymnymi szczegółami swojego życia niż z koleżankami, albo jeśli w kryzysowych sytuacjach najpierw radzisz się jego, a dopiero później swojego partnera, może to świadczyć o tym, że zaczynasz emocjonalnie oddalać się od swojego partnera.

4. Porównujesz partnera z przyjacielem – na niekorzyść partnera

Jeśli zaczynasz porównywać swojego partnera z przyjacielem i widzisz go w gorszym świetle, może to być oznaka, że zaczynasz emocjonalnie angażować się w tę nową relację.

5. Pojawiają się gesty, które zazwyczaj są zarezerwowane dla partnera

Jeśli zaczynasz przytulać się i dotykać swojego przyjaciela w sposób, który zazwyczaj jest zarezerwowany dla partnera, może to być znak, że zaczynasz przekraczać granice przyjaźni.

Zdrada emocjonalna może być równie destrukcyjna dla związku jak zdrada fizyczna. Ważne jest, aby być świadomym tych sygnałów i rozmawiać z partnerem, jeśli masz wątpliwości.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →