22 lutego 2024
f27b1503-88b7-4671-b2de-2e67e64537bb-4766850

Jak rozpoznać, że jesteś w fazie związku kompletnego?

W psychologii mówi się o 6 fazach związku. Pierwszą fazą jest zakochanie (namiętność), drugą – związek romantyczny (namiętność i intymność), trzecią – związek kompletny. Ten etap charakteryzuje się namiętnością, intymnością i zaangażowaniem. Jak rozpoznać, że już się w nim znajdujesz? Co to oznacza dla ciebie? Czy powinieneś się go bać? Pół żartem, pół serio, można powiedzieć, że przechodzisz z zakochania w stabilny i pełny związek.

Związek kompletny – Bez wstydu

Pierwszym objawem jest to, że czujesz się bardzo swobodnie ze sobą. Nie martwisz się już, że partner zobaczy cię bez makijażu, z potarganymi włosami lub przeziębioną zasmarkanym nosem. Możecie rozmawiać o wszystkim!

Związek kompletny – Częstsze kłótnie

W fazie romantycznych początków, pełnych buziaków i trzymania się za ręce, nie było miejsca na kłótnie. Teraz, gdy lepiej się znacie, czujecie się pewniej i patrzycie razem w przyszłość, pojawiają się konflikty. To zupełnie naturalne, że dwie różne osoby mogą mieć różne zdanie na dany temat lub mieć gorszy dzień. Nie ma się czym martwić – każdy związek przechodzi przez to! I czasami jest to potrzebne – to właśnie rezultat zaangażowania!

Związek kompletny – Seks nie jest tak częsty

Faza romantyczna jest pełna namiętności i uniesień. W fazie kompletnego związku wiecie już, czego możecie się po sobie spodziewać również w łóżku. Fajnie jest od czasu do czasu zaskoczyć partnera, ale często może brakować na to siły. Różnica między fazą romantyczną a kompletną polega na tym, że w tej pierwszej myślicie tylko o sobie nawzajem. W fazie kompletnego związku ściągacie różowe okulary i dzielicie swoją uwagę na pracę i codzienne obowiązki.

W fazie kompletnego związku również seks, mimo że odbywa się rzadziej, jest bardziej satysfakcjonujący. Znacie swoje ciała i wiecie, jak sprawić sobie większą przyjemność.

Związek kompletny – Nie spędzacie ze sobą już tak dużo czasu

Na początku znajomości nigdy nie mieliście dość siebie. Doba trwała za krótko, żeby się sobą nacieszyć. Poświęcaliście swoje życie towarzyskie dla siebie. Teraz już nie jest wielkim dramatem, gdy druga połówka wyjeżdża lub widzicie się dopiero późnym wieczorem, a czasem nawet wcale. Ty wychodzisz spotkać się z przyjaciółmi, a on idzie na siłownię. Nie musicie wszystkiego robić razem i dajecie sobie więcej swobody. Ufacie sobie i wiecie, że czasami każde z was potrzebuje czasu dla siebie.

Związek kompletny – Jesteście w pełni sobą

I nie mówimy tu tylko o pierwszym punkcie. Nie przejmujecie się swoim wyglądem czy manierami przy stole, ale również możecie pozwolić sobie na złość, płacz, wygłupianie się czy głośny śmiech.

Faza kompletna jest jedną z najpiękniejszych faz miłości. Warto się nią cieszyć i pielęgnować. Tylko od nas zależy, jak długo będzie trwała. Dlatego nie warto rezygnować z czułości i podsycać namiętność. Gdy zabraknie nam namiętności, właśnie wchodzimy w kolejną fazę związku, czyli miłość przyjacielską. W niej dominują intymność i zaangażowanie.

Kolejną fazą, bez intymności czy zaangażowania, jest związek pusty

. Ostatnią fazą jest rozpad związku, ale o tych fazach dzisiaj nie chcemy pisać i rozmawiać. Cieszmy się miłością i fazą, w której jesteśmy! Każda jest inna i każda nas czegoś uczy!

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →