21 lutego 2024
35ed4365-9990-4c5e-85a1-7b2060ff453e-8164844

Jak rozpoznać, że partner jest emocjonalnie niestabilny?

Znajdujesz się w związku z mężczyzną, który Cię oczarował, ale wciąż czujesz, że siedzisz na emocjonalnej huśtawce? Czy zauważasz, że nie jesteś w stanie przewidzieć jego zachowania? Może czujesz, że nigdy nie jesteś dla niego wystarczająco dobra? Uważaj, to mogą być oznaki emocjonalnej niestabilności! Sprawdź, jak rozpoznać, że mężczyzna jest emocjonalnie niestabilny i zastanów się, czy zachowanie Twojego partnera łączy w sobie więcej niż trzy niepokojące symptomy!

Jak rozpoznać, że partner jest emocjonalnie niestabilny?

Jeśli masz podejrzenia, że Twój partner może być toksyczny, przeczytaj nasz poradnik, aby znaleźć lub potwierdzić oznaki emocjonalnej niestabilności:

1. Pojawia się wtedy, gdy sam tego potrzebuje

Emocjonalnie niestabilny mężczyzna nie zważa na plany ani potrzeby swojej partnerki. Może pojawić się pod jej domem o 1 w nocy bez zapowiedzi lub wydzwaniać o 5 nad ranem, bo „doszedł do ważnych refleksji” i chce je z nią przedyskutować. Kiedy straci dobry humor, całkowicie „znika z radarów”, nie odbierając telefonu i nie dając znaku życia nawet przez kilka dni.

2. Nie da się z nim czego zaplanować

Twój partner nie jest w stanie zobowiązać się do żadnej poważnej obietnicy ani ustalić czegoś z wyprzedzeniem. Jeśli zawsze słyszysz, że on „wolałby niczego na razie nie rezerwować” lub „jeszcze nie jest pewny, czy mu to pasuje”, nawet gdy nie ma stałej pracy, lepiej zastanów się nad tym związkiem. Jak możecie planować przyszłość, skoro nie możecie nawet wybrać się na wakacje?

3. Nie ma prawdziwych bliskich przyjaciół

Mężczyźni z emocjonalnymi problemami często opowiadają o wspaniałych przyjaciołach, ale spotykają się z nimi tylko wtedy, gdy mogą się przy nich rozerwać. Kiedy zaczynają mieć problemy, znikają i nie kontaktują się z nikim poza swoją partnerką, która staje się jedyną osobą obciążoną ich problemami.

4. Stale każe Ci się tłumaczyć

Twój partner nieustannie ma do Ciebie pretensje, wracając do mało istotnych zdarzeń sprzed wielu miesięcy. Oczekuje, że będziesz się przed nim tłumaczyć za drobiazgi, za które nie odpowiadasz. Jeśli związek z nim jest niekończącą się udręką, lepiej odejdź.

5. Jest perfekcjonistą w każdej dziedzinie życia

Mężczyźni z emocjonalnymi zaburzeniami starają się kontrolować wszystkie sfery swojego życia i stają się perfekcjonistami. Jeśli nie wpisujesz się w ich doskonały obrazek, nigdy nie będziesz dla nich wystarczająco dobra.

6. Krytykuje wszystkich wokoło, najchętniej swoje byłe dziewczyny

Emocjonalnie niestabilni mężczyźni są często bardzo krytyczni wobec innych. Krytykują swoje byłe dziewczyny i wytykają innym najmniejsze błędy. Jeśli słyszysz od niego, że gdyby nie te okropne byłe dziewczyny, byłby już gwiazdą rocka, lepiej uciekaj.

7. Masz wrażenie, że chce coś powiedzieć, ale się powstrzymuje

Jeśli Twój partner często robi minę, jakby chciał coś powiedzieć, ale się powstrzymuje, może to oznaczać, że nie ma dla Ciebie miłych słów. Jeśli masz wrażenie, że coś nie pasuje do jego idealnej układanki, lepiej się zastanów.

8. Bez skrupułów okazuje rozczarowanie

Jeśli Twój partner nie potrafi docenić Twojego wysiłku i okazuje rozczarowanie, gdy dostaje prezent, organizujesz wspólne wyjście lub przyjęcie, lepiej uciekaj.

9. Jest wyjątkowo impulsywny

Czy Twój partner łatwo traci cierpliwość i wybucha w najmniej oczekiwanych sytuacjach? Czy wydaje Ci się, że jest zdolny do wszystkiego? Nagłe wybuchy gniewu to objaw emocjonalnej niestabilności.

10. Kreuje się na ofiarę

Jeśli Twój partner przypisuje swoje porażki niesprzyjającym okolicznościom lub działaniu innych ludzi i ciągle prosi Cię o wsparcie i zapewnienia, że to nie była jego wina, to oznaka emocjonalnej niestabilności.

Jeśli Twój partner wykazuje większość tych oznak, możesz mieć do czynienia z mężczyzną z emocjonalnymi zaburzeniami.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →