22 lutego 2024
9b4d342f-2a31-4084-9873-4535588fc044-1756348

Jak utrzymać namiętność w długotrwałym związku?

W długotrwałych związkach często zdarza się, że częstotliwość seksu zmniejsza się w porównaniu do początkowych faz relacji. Może to wywoływać niepokój i sugerować problemy w związku, ale nie zawsze tak jest. Naturalne jest, że namiętność w długoterminowym związku nieco słabnie, i niekoniecznie oznacza to problemy. Jeśli oboje jesteście zadowoleni, nie ma powodów do niepokoju. Jednak jeśli masz wrażenie, że twój partner nie jest zadowolony z sytuacji, a ty odczuwasz ochłodzenie w sypialni, warto podjąć działania.

Jak utrzymać namiętność w związku?

Nie ma łatwych rozwiązań, dlatego warto poważnie potraktować powiedzenie, że związek to ciężka praca. Nic nie zmieni się natychmiast, ale małymi krokami można przywrócić dawną namiętność i sprawić, by seks znów stał się ekscytujący!

Jak utrzymać namiętność w związku? – Zastanów się nad tym, czego pragniesz i… częściej się masturbuj

Czy wydaje ci się, że masturbacja nie wpływa na waszą intymność? To błąd! To doskonały sposób, aby poznać swoje potrzeby, upodobania i pragnienia. To właśnie w intymnych chwilach z samą sobą możesz odkryć swoje fantazje, jak lubisz być dotykana i czego tak naprawdę pragniesz!

Jak utrzymać namiętność w związku? – Spełniaj swoje fantazje

Jeśli już wiesz, czego chciałabyś spróbować, powiedz o tym swojemu partnerowi. Razem możecie je zrealizować, omówić i rozmawiać o swoich seksualnych pragnieniach i fantazjach. Jeśli wstydzisz się rozmawiać na ten temat, napisz swoje fantazje na kartce lub wyślij partnerowi wiadomość tekstową, gdy tylko wpadnie ci do głowy!

Jak utrzymać namiętność w związku? – Postaw na spontaniczność

Często seks w długotrwałych związkach staje się rutyną. To samo miejsce, ta sama pozycja, te same pieszczoty, nawet ta sama pora dnia – można się znudzić. Do tego dochodzą codzienne obowiązki, poranne wstawanie, zmęczenie. Dlatego warto przełamać rutynę i być bardziej spontanicznym. Proponuj seks partnerowi, gdy tylko poczujesz na to ochotę, nie tylko wtedy, gdy jest wygodnie i macie czas. Możesz zaproponować seks podczas porannej kąpieli, wspólnego gotowania obiadu lub oglądania wiadomości. Bez konieczności udawania się do sypialni – stół w salonie lub dywan w przedpokoju również mogą być odpowiednie do spontanicznego seksu.

Jak utrzymać namiętność w związku? – Gra wstępna to nie tylko pieszczoty

Warto pamiętać o tym, gdy jesteśmy zabiegani i zestresowani. Gra wstępna czasami może rozpocząć się wiele godzin przed samym stosunkiem. Chodzi o poświęcenie czasu, uwagi i odpoczynku. Jeśli przez cały dzień zajmujecie się pracą, obowiązkami i szarym codziennym życiem, trudno jest odnaleźć w sobie namiętność i reagować na pieszczoty. Dlatego warto planować wspólny czas, być blisko siebie, robić coś relaksującego lub podniecającego razem. Możecie iść do teatru, obejrzeć film, uprawiać sport, pójść na masaż – zrobić coś, co was relaksuje lub sprawia radość. Jeśli znajdziecie dla siebie czas w ciągu dnia, na pewno znajdziecie również czas i ochotę na seks!

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →