Niemalże każdy z nas marzy o pięknej, pełnej objętości fryzurze. Niektórzy zostali obdarzeni gęstymi włosami z natury, a inni muszą poszukiwać sposobów na bujną fryzurę. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie metody zagęszczania włosów są najskuteczniejsze, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Jak zagęścić włosy na czubku głowy?
Jak powszechnie wiadomo, włosy rosną nam od góry, zatem podczas pielęgnacji mającej na celu zagęszczanie włosów powinniśmy skupiać się przede wszystkim na skalpie. Zanim przejdziemy do produktów, które mają pomóc w uzyskaniu gęstej fryzury, warto skupić się na sposobie mycia oraz czesania włosów. Na pytanie, jak zagęścić włosy na czubku głowy, odpowiedź jest bardzo prosta. Musimy regularnie wykonywać masaż skóry głowy!
Masaż skalpu poprawia ukrwienie skóry głowy oraz pobudza cebulki włosa do wzrostu. Podczas mycia włosów najlepiej poświęcić co najmniej kilka minut na dokładne wmasowanie szamponu. Dodatkowo, jeśli stosujemy inne produkty, które nakładamy na skalp, wówczas również powinniśmy je dokładnie wmasowywać w skórę głowy. Masaż głowy nie tylko pozytywnie wpływa na porost, a tym samym zagęszczanie włosów, ale również redukuje bóle głowy i wpływa na zmniejszenie się poziomu stresu. Warto jednak podkreślić, że masaż powinien być wykonywany delikatnie przy pomocy opuszków palców. Do masowania skalpu możemy także użyć szczotki, jednakże powinniśmy uważać, aby nie poplątać włosów u nasady.
Sposoby na zagęszczenie włosów to także używanie produktów pozytywnie wpływających na porost włosa. Świetnym wyborem będą przede wszystkim wcierki do włosów – jak sama nazwa wskazuje, musimy je wcierać w skalp, aby składniki aktywne produktu mogły wykonać swoją pracę. Podczas wcierania produktu wykonujemy także masaż, co jak już zostało wspomniane, ma zbawienny wpływ na włosy. Warto sięgać głównie po wcierki bazujące na naturalnych składnikach, a zwłaszcza ziołach. Przykładowo wcierki pokrzywowe intensywnie stymulują porost włosów oraz redukują ich wypadanie.
Jak zagęścić włosy – domowe sposoby
Domowe sposoby na zagęszczanie włosów możemy podzielić na te zewnętrzne oraz wewnętrzne. W sposób zewnętrzny działamy na włosy poprzez nakładanie zarówno na kosmyki, jak i na skalp określonych produktów. Od wewnątrz wspomagamy zagęszczanie włosów głównie dzięki piciu ziołowych naparów.
Świetną domową metodą na zagęszczanie włosów jest tworzenie maseczek własnej roboty. Znakomicie sprawdzi się maska wykonana z drożdży oraz miodu, względnie możemy dodać także mleko. Drożdże pobudzają do wzrostu cebulki włosowe, a miód nawilża oraz odżywia skórę głowy. Przygotowaną maskę możemy nałożyć na skalp, a także na całą długość włosów.
Wiele z nas posiada w domu olej rycynowy, który ma naprawdę ogromną ilość zastosowań. Olejek rycynowy warto wykorzystać w celu zwiększenia objętości naszej fryzury. Olej rycynowy ma właściwości natłuszczające, łagodzące, wzmacniające, a także przeciwzapalne. Olej rycynowy gruntownie odbudowuje włosy i wspiera ich zdrowy wzrost. Ten produkt najlepiej nakładać wyłącznie na skalp, ponieważ jest on na tyle tłusty, że zmycie go z całej długości włosów może sprawić problemy. Jeśli napotkamy trudności z usunięciem oleju z głowy, wówczas warto zastosować się do reguły, że każdy olej w celu jego szybkiego zmycia należy zemulgować. Do emulgacji użyć najlepiej odżywki do włosów.
Picie ziołowych herbat to babciny sposób na najróżniejsze dolegliwości, od bólu brzucha po problemy z trądzikiem. Wiele ziół ma bardzo dobry wpływ na wygląd włosów, a są nimi przede wszystkim:
- Pokrzywa,
- Skrzyp polny,
- Łopian,
- Kozieradka,
- Rozmaryn,
- Czarna rzepa,
- Rumianek.
Wymienione zioła wspomagają porost nowych włosów, eliminują problemy z wypadaniem, a także pozytywnie wpływają na regenerację kosmyków. Warto zaznaczyć, że wyłącznie regularne picie określonych ziół zapewni nam oczekiwane rezultaty. Nie należy jednak przez długi okres pić tych samych ziołowych naparów, ponieważ organizm może się przyzwyczaić do właściwości danej substancji. Najlepiej jest zatem zmieniać rodzaj stosowanych ziół lub po prostu robić przerwy w terapii ziołowej.
Oprócz picia ziół możemy także wykonać z nich płukanki do włosów. Taką płukankę wykonujemy już po umyciu włosów. Wystarczy nalać napar ziołowy do miski, umieścić w niej włosy, a potem cieszyć się piękną, lśniącą i odżywioną fryzurą.
Jak naturalnie zagęścić włosy?
Domowe sposoby na rzadkie włosy, czyli ziołowe napary oraz maseczki i innego rodzaju własnoręcznie zrobione produkty, a także wcierki, szampony i odżywki z drogerii nie zawsze radzą sobie z problemem przerzedzonej fryzury. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zbyt rzadkie włosy mogą niekoniecznie wynikać ze złej pielęgnacji, ale z problemów zdrowotnych. Zanim wykupimy całą drogerię z polecanych produktów na porost włosów, warto wykonać podstawowe badania, które wykluczą lub potwierdzą ewentualne niedobory. Czasem nieunikniona okaże się wizyta u trychologa, który jest specjalistą od wszelkich problemów związanych z włosami oraz skórą głowy.
Niedobory witamin i minerałów to bardzo powszechny problem, który wynika głównie ze zbyt ubogiej diety. Nadmierne wypadanie włosów nierzadko jest objawem tego, że jemy zbyt mało. Jeśli jesteśmy świadomi tego, że ważymy za mało, wówczas wzbogacenie swojej diety o posiłki z większą wartością energetyczną może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Główną przyczyną nadmiernego wypadania włosów są niedobory takich witamin jak:
- Witamina D,
- Witamina C,
- Witaminy z grupy B,
- Witamina E.
Gdy problem rzadkiej fryzury wynika z niedoborów składników odżywczych, wówczas naturalnym sposobem na zagęszczenie włosów będzie wdrożenie do swojej diety suplementów. W aptekach znajdziemy nie tylko suplementy zawierające konkretną witaminę, ale także kompleksy witamin, które mają wpływać na funkcjonowanie danego obszaru organizmu. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami suplementacji, wówczas powinniśmy wzbogacić swoją dietę o produkty zawierające te składniki, których nasz organizm się domaga.
Jak naturalnie zagęścić włosy poprzez zmianę codziennych nawyków? Okazuje się, że jest to całkowicie możliwe, ponieważ ogromną ilość włosów tracimy poprzez złe traktowanie naszej fryzury. Na co dzień powinniśmy zrezygnować z bardzo ciasnych upięć, wyrzucić gumki z metalowymi elementami i zapomnieć o suszeniu włosów podczas snu. Nasze włosy najlepiej czują się, gdy są rozpuszczone, jednak upięcia takie jak warkocz lub kok w stylu ślimaka również są dla nich bezpieczne. Jeśli chodzi o gumki, wówczas warto postawić na frotki wykonane z weluru, satyny lub jedwabiu, które są niezwykle delikatne. Spanie w mokrych włosach to najgorsze, co możemy im zrobić, ponieważ wilgotne kosmyki wycierają się o poduszkę, co powoduje ich łamliwość oraz napuszenie.
Zarówno podczas suszenia włosów, jak i w czasie ich mycia, najlepiej zrezygnować ze zbyt wysokiej temperatury. Letnia woda oraz powietrze nie zniszczą nadmiernie włosów, nie powinny także wpłynąć na ich nawilżenie. Warto także zaznaczyć, że zbyt długie trzymanie mokrych włosów w ręcznikowym turbanie również nie jest dla nich korzystne. Najlepiej jest po prostu odsączyć włosy w ręczniku po ich umyciu, lekko podsuszyć od nasady i pozostawić je do wyschnięcia na końcówkach.
Jeśli chcesz wyłącznie optycznie zagęścić włosy, to wybierz się na zakupy do drogerii. W sklepach znajdziesz mnóstwo lakierów, pianek, past i pudrów, które nawet z niezwykle rzadkiej fryzury zrobią bujną czuprynę. Warto jednak odrobinę się postarać, być cierpliwym i skorzystać ze sposobów na naturalne zagęszczenie włosów.