21 lutego 2024
17870884-39ca-4008-8bbc-8ccc5c9350f9-2092510

Jak zakończyć związek z mężczyzną, który jest zakochany we mnie?

Troska o wzajemność jest kluczowa w udanym związku. Jeśli weszłaś w związek z mężczyzną głównie z sympatii lub litości, a teraz chcesz się z tego wyplątać, albo Twoje uczucia wygasły lub zakochałaś się w kimś innym i nie wiesz, jak mu to powiedzieć, stajesz przed trudnym pytaniem: jak zakończyć związek z mężczyzną, który jest zakochany we mnie? Nie ma idealnego sposobu na to, ale można postarać się zminimalizować jego ból…

Pozostawanie w związku z kimś, kogo nie kochasz, może wydawać się absurdalne. Niestety, wielu ludzi znajduje się w takiej sytuacji – niektórzy z powodu wyrachowania, większość jednak z powodu braku asertywności. Jeśli Ty również zastanawiasz się, jak zakończyć związek z mężczyzną, który jest zakochany we mnie, przygotuj się na trudną konfrontację, ale możesz ją zaplanować tak, aby sprawić mu jak najmniejszy ból.

Krok 1: Zastanów się, dlaczego chcesz zakończyć związek

Jeśli czujesz, że chcesz zakończyć związek, spróbuj spokojnie przemyśleć, dlaczego. Nie kieruj się gniewem czy zazdrością, ale też nie lekceważ swojego instynktu. Często nasza podświadomość rejestruje więcej bodźców, niż jesteśmy w stanie świadomie przetworzyć. Dlatego czasami odczuwamy gwałtowne emocje z powodu czegoś, co wydaje się irracjonalne, ale ma swoje logiczne podłoże. Musisz to zrozumieć.

Zastanów się, czy kiedykolwiek byłaś naprawdę zakochana w nim? Jeśli tak, czy zakończenie związku to jedyna opcja? Być może doświadczyliście wypalenia lub syndromu przechodzonego związku, który można jednak ożywić. A może twój partner traktuje cię źle i dlatego twoje uczucia wygasły… albo zdecydowałaś się na ten związek tylko dlatego, że masz problemy z asertywnością? Upewnij się, że nie będziesz żałować swojej decyzji. Gdy już zrozumiesz swoje motywacje, podejmij decyzję i trzymaj się jej. Jeśli nie potrafisz mówić „nie” i dlatego zdecydowałaś się na ten związek, twój partner może łatwo przekonać cię do pozostania w nim za pomocą prośb lub szantażu emocjonalnego – a wtedy poczujesz się winna, że go zraniłaś, a związek stanie się jeszcze bardziej toksyczny…

Krok 2: Poradź się bliskiej osoby

Jeśli czujesz się winna i przytłoczona związkiem, w którym nie czujesz się dobrze, możesz mieć wrażenie, że sama już nie wiesz, czego chcesz. Porozmawiaj z kimś bliskim, kto spędzał dużo czasu z wami i ma swoje własne spostrzeżenia na temat waszego związku. Punkt widzenia osoby trzeciej może rzucić nowe światło na dobrze znane ci sprawy. Upewnij się, że jest to osoba, która nie będzie cię osądzać, ale spokojnie przeanalizuje całą sytuację. Mama, która uwielbia twojego partnera, konserwatywna babcia przeciwna rozstaniom lub zazdrosna przyjaciółka nie będą dobrymi doradcami! Wybierz też osobę dyskretną – przecież nie chcesz, żeby twój partner dowiedział się o rozstaniu od kogoś innego niż ty?

Krok 3: Nie przeciągaj

Jeśli zdecydowałaś się zakończyć związek, w twojej głowie jest już martwy. Nie ma sensu go przeciągać. Wybierz odpowiedni czas i sposób na zakończenie, tak aby nie upokorzyć partnera. Telefon, e-mail czy komunikator internetowy są wykluczone! Jeśli chcesz, napisz sobie wiadomość, w której przećwiczysz to, co mu powiesz. Ale jeśli zakończysz związek w ten sposób, sprawisz wrażenie osoby, która nie interesuje się nim na tyle, by przekazać mu tak ważną wiadomość osobiście…

Wybór czasu i okazji jest również delikatną sprawą. Najtrudniejsze są zakończenia w okolicach świąt lub ważnych dla niego wydarzeń. Z jednej strony nie chcesz go zostawić przed tym dniem, aby nie zepsuć mu radosnych chwil. Z drugiej strony… pomyśl, jak twój partner poczuje się, gdy zakończysz z nim tuż po ślubie jego kolegi lub w święta z jego rodziną? Gdy zrozumie, że już przed tym dniem chciałaś z nim zerwać, święto i tak będzie mu się kojarzyć negatywnie…

Krok 4: Mów o sobie

Jak zakończyć związek, aby go nie zranić? To będzie trudne do osiągnięcia. Przede wszystkim nie obwiniaj partnera o rozpad związku. Przedstaw mu sytuację z twojego punktu widzenia, ale bez wchodzenia w niepotrzebne szczegóły. Nie dawaj mu też nadziei na powrót – musi wiedzieć, że twoja decyzja jest nieodwołalna, inaczej będzie trzymał się kurczowo wspomnień zamiast poradzić sobie ze złamanym sercem. Unikaj złośliwości i obwiniania go – to nic nie da. Jeśli uważasz, że był zbyt zaborczy lub lekceważył twoje potrzeby, możesz mu to delikatnie zasugerować, aby uniknął tych samych błędów w przyszłych związkach.

Krok 5: Unikaj stereotypów!

Jeśli zastanawiasz się, jak delikatnie zakończyć związek, unikaj wyświechtanych fraz typu „nie chodzi o ciebie, tylko o mnie” lub „zasłużyłeś na kogoś lepszego”. Twój partner jest dorosły i jeśli zdecydował się na związek z tobą, to znaczy, że chciał ciebie, a nie kogoś lepszego. Postaraj się zachować spokój i wyjaśnić mu różnice, które Twoim zdaniem uniemożliwiają Wasz związek. Szczególnie unikaj słów „zostańmy przyjaciółmi”. To może się udać jedynie wtedy, kiedy uczucia obu osób wygasły. Jeśli on wciąż jest zakochany w tobie, nie ma mowy o przyjaźni – najwyżej możesz spodziewać się jego obsesji.

Krok 6: Nie wykorzystuj go

Jeśli twój partner wciąż cię kocha, możliwe, że będzie próbował utrzymać nawet drobne nici, które was łączą. Nie zgadzaj się na pomoc w przeprowadzce, opiekę nad wspólnym psem czy ostatni seks. To wszystko będzie niezręczne dla ciebie i bolesne dla niego – w głębi duszy on doskonale wie, że to tylko namiastka.

Krok 7: Odpocznijcie od siebie

Nawet jeśli będziesz tęsknić za jego spostrzeżeniami, opowieściami czy pysznymi obiadami, które gotował, po zakończeniu związku koniecznie zerwij z nim kontakt, przynajmniej na jakiś czas. Oboje musicie uporać się ze swoimi uczuciami. Ty musisz zastanowić się, czego naprawdę oczekujesz od związku i jak uniknąć tworzenia relacji, w której nie jesteś pewna. On musi przejść przez proces żałoby i nauczyć się, że miłość nie zawsze jest odwzajemniona.

Pamiętaj, że powyższe rady nie dotyczą zakończenia przemocowych związków! Jeśli twój partner jest agresywny lub chorobliwie zaborczy, pamiętaj przede wszystkim o sobie! Powyższe kroki mogą nie zadziałać w konfrontacji z taką osobą, a wręcz przeciwnie, mogą ją jeszcze bardziej rozgniewać. Jeśli próbujesz wyjść z przemocowego związku, koniecznie znajdź sojuszników, którzy pomogą ci to zrobić w bezpieczny sposób, i nie obwiniaj się – jesteś ofiarą.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →