22 lutego 2024
8d44c8d7-17a3-4e6b-b5e9-017288556c4f-8769382

Jak zmienia się życie seksualne po porodzie? Opinie Polek

Badanie przeprowadzone przez markę NUK Polska zebrało opinie ponad 800 młodych matek na temat seksu po porodzie. Jak wygląda intymność w związku po pojawieniu się dziecka? Czy warto się do tego przygotować czy pozwolić na spontaniczność? Odpowiedzi na te pytania są różnorodne.

Jak zmienia się seks po porodzie?

Macierzyństwo to moment, w którym kobieca seksualność ulega zmianie. Nowe obowiązki, brak snu, zmiana ciała po ciąży, okres połogu, laktacja, a także bariery psychologiczne – wszystkie te czynniki mogą wpływać na życie seksualne w związku.

Badane kobiety podkreślają, że pojawienie się dziecka wpływa na ich życie intymne. 24,6% ankietowanych jest zbyt zmęczonych, by myśleć o seksie. Jednak nie tylko zmęczenie jest przyczyną braku aktywności seksualnej. Obawy o ból i dyskomfort (55%) oraz lęk przed brakiem akceptacji partnera (i rozczarowaniem po zbliżeniu) również wpływają na powrót do intymności. Mimo tych barier, większość kobiet uważa, że bliskość jest ważna. Dlatego niemal 70% decyduje się na seks tuż po okresie połogu, a ponad 58% ma ochotę na więcej po pierwszym stosunku. 54% jest zadowolona ze współżycia po porodzie. Prawie 60% badanych uważa, że lepiej podejść do sprawy seksu spontanicznie.

Jak Polki opisują seks po porodzie?

Ankietowane Polki miały za zadanie opisać seks po porodzie jednym zdaniem. Odpowiedzi były różnorodne, co pokazuje, że każda kobieta odczuwa ten temat indywidualnie. Opisy wskazywały na różne emocje i doznania, takie jak: góra lodowa, cukierek, pierwszy raz, okropny, stresujący, szybki i cichy, beznadziejny, bolesny, fascynujący, ważny, jak wisienka na torcie, smutna konieczność, fantastyczny, lepszy, dziwny, jak droga przez mękę, jak motyki w brzuchu, normalny, przyjemny, trudniejszy, potrzebny, rewelacyjny, niekomfortowy, bardziej namiętny, spontaniczny, ekscytujący, niesamowity, krótszy, planowany, fatalny.

Czy któryś z tych opisów pasuje do Ciebie? A może masz swoje własne spostrzeżenia na ten temat? Podziel się nimi w komentarzach!

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →