Dbałość o zdrowie to nie tylko dobrze skomponowana dieta i aktywność fizyczna. Do podstawowych działań należy również regularna kontrola stanu zdrowia. Poza regularnymi badaniami medycznymi ważnym jest również kontrolowanie różnych parametrów takich jak wysokość pulsu oraz ciśnienie krwi podczas samobadania w zaciszu domowym. Pomiar ciśnienia tętniczego może wiele powiedzieć o zdrowiu pacjenta, dlatego ważnym jest posiadanie odpowiedniego urządzenia w domu. Charakterystyczną cechą, którą powinien posiadać dobry ciśnieniomierz jest gwarancja dokładnych wyników, niezawodność oraz łatwość obsługi. Kwestia jaki ciśnieniomierz wybrać zależy od użytkownika oraz jego preferencji, ale czasami może być uwarunkowana czynnikami zdrowotnymi.
Jaki kupić ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy?
Ważnym czynnikiem przy wyborze ciśnieniomierza jest jego rodzaj i wielkość mankietu. Rynek oferuje dwa rodzaje dostępnych ciśnieniomierzy naramienny oraz nadgarstkowy. Czynnikiem warunkującym zakup ciśnieniomierza powinna być dokładność pomiaru. W przypadku oferowanych na rynku rozwiązań oba sprawdzą się bardzo dobrze. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku pacjentów zmagających się z arytmią ciśnieniomierz nadgarstkowy może okazać się być niemiarodajny. Pojawia się pytanie jaki ciśnieniomierz kupić? Do podjęcia takiej decyzji niezbędne będzie zapoznanie się ze specyfiką dwóch typów. Po szczegółowej analizie łatwiejsze będzie podjęcie decyzji jaki ciśnieniomierz kupić do domu?
Ciśnieniomierz naramienny
Cieszy się on popularnością i jest bardzo często wybieranym rozwiązaniem wśród domowych sposobów na pomiary ciśnienia krwi. Specjaliści uważają, że dzięki większej powierzchni badania ciśnieniomierz naramienny cechuje się większą dokładnością wyników. Są to szczególnie polecane przez lekarzy urządzenia do badania ciśnienia w warunkach domowych o ile pacjent nie ma problemów z zakresem ruchów czy nadwagą.
Pomiar odbywa się przez umieszczenie mankietu na tętnicy ramiennej około 2 cm nad łokciem, rozpiętość mankietu pozwala na swobodne dopasowanie go do każdej wielkości ramienia. Zaletą tego typu produktu jest fakt, że odnajduje on szerokie zastosowanie również podczas badania dzieci oraz osób zmagających się z arytmią.
Dobrej jakości ciśnieniomierze naramienne posiadają zaawansowane funkcje dzięki którym możliwe jest uśrednianie wyników co ma szczególne zastosowanie w przypadku osób z nieregularną pracą serca.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy
Cechuje się on niewielkimi rozmiarami dzięki czemu można zabrać go w podróż lub do pracy. Umożliwia to dokonanie pomiarów ciśnienia krwi niezależnie od miejsca w którym jest to konieczne. Wadą jest możliwy nieprawidłowy pomiar następujący w wyniku ruchu, zaleca się zatem aby pomiaru dokonywać w stanie spoczynku.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy znajduje zastosowanie w przypadku osób otyłych oraz tych dla których pomiar ciśnienia za pomocą ciśnieniomierza nadgarstkowego powoduje spory dyskomfort spowodowany uciskiem mankietu na ramię. Ucisk wywoływany przez ciśnieniomierz nadgarstkowy jest dużo subtelniejszy i zachodzi na mniejszej powierzchni.
Jest to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących niewielkich rozmiarów urządzeń łatwych w transporcie.
Znając różnicę między ciśnieniomierzem naramiennym i nadgarstkowym łatwiej będzie wskazać ciśnieniomierz jaki wybrać. Jednak tak jak każde urządzenie służące do pomiarów parametrów życiowych, ciśnieniomierz powinien być odpowiednio zarekomendowany przez lekarzy lub specjalistów, którzy swoją fachową wiedzą doradzą jaki ciśnieniomierz najlepiej kupić.
Jaki ciśnieniomierz kupić – ciśnieniomierze polecane przez lekarzy
Ciśnieniomierze polecane przez lekarzy cechują się wysoką dokładnością wyników co jest najważniejsze w prawidłowym pomiarze. Kwestia jaki ciśnieniomierz wybrać, naramienny czy nadgarstkowy leży w gestii pacjenta. Oba typy sprawdzą się bardzo dobrze, jeśli tylko nie istnieją przeciwskazania do ich użytkowania.
W przypadku ciśnieniomierzy nadgarstkowych wybór lekarzy oscyluje nad produktem BRAUN iCHECK 7 BPW4500. Jest to ciśnieniomierz automatyczny, co oznacza brak ingerencji użytkownika w jego działanie. Ciśnieniomierz ten jest niezwykle prosty w obsłudze, wystarczy odpowiednio założyć mankiet a następnie wcisnąć przycisk startu. Funkcje takie jak pompowanie mankietu, dobór odpowiedniej ilości powietrza oraz sam pomiar zachodzą automatycznie dzięki czemu jest to doskonały wybór do zastosowań domowych.
Jeśli chodzi o ciśnieniomierz naramienny, lekarze sugerują wybór ciśnieniomierza VITAMMY Super Cosmo Black and White Ciśnieniomierz naramienny 22 – 42 cm z IHB i podświetleniem. Charakteryzuje się on innowacyjnym ekranem o wysokiej rozdzielczości i dużym kontrastem. Dzięki ostrym konturom wyświetlanych parametrów są one doskonale widoczne i wyraźne. Ten rodzaj ciśnieniomierza zapewnia delikatny i szybki pomiar dzięki czemu minimalizuje uczucie dyskomfortu spowodowane powstającym w wyniku pompowania mankietu uciskiem. Dodatkową funkcją ciśnieniomierza jest rejestr wyników dla 2 użytkowników, dzięki czemu możliwe jest zadbanie o indywidualne potrzeby bez konieczności manualnego zapisywania pomiarów.
To jaki kupić ciśnieniomierz jest ściśle uwarunkowane preferencjami użytkownika. Część pacjentów ceni sobie kompaktowe rozmiary ciśnieniomierzy nadgarstkowych, inni zaś swój wybór stawiają na bardziej miarodajne ciśnieniomierze naramienne. Lekarze nie określają szczegółowo, który wybór jest lepszy poza określonymi wyjątkami, gdy stosowanie któregoś z opisanych rodzajów jest niewskazane lub powoduje dyskomfort. Kierując się preferencjami należy odpowiednio zapoznać się ze specyfikacją produktu przed jego zakupem. Może okazać się, że zakup nie spełni oczekiwań przez co satysfakcja z użytkowania będzie bardzo niska, a czasem nawet zerowa. Dlatego warto przed zakupem określić zapotrzebowanie oraz niezbędne funkcje jakich wymagamy od stosowanego urządzenia. Dzięki regularnym pomiarom ciśnienia krwi możliwe jest monitorowanie stanu zdrowia oraz szybkie wykrycie nieprawidłowości.