21 lutego 2024
37188d71-c907-4d72-98d5-307b52c75a22-8152424

Jakie jest optymalne różnica wieku między partnerami?

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Emory w Atlancie, miłość jest najważniejsza w życiu i nie przeszkadzają jej różnice wieku. Jednakże, istnieje pewna różnica wieku, która zwiększa szanse na trwałość związku.

Badacze przebadali 3 tysiące osób i wyniki nie pozostawiają wątpliwości. Im większa różnica wieku między partnerami, tym większe prawdopodobieństwo rozstania. Może to wynikać z oceny takiego związku przez społeczeństwo, różnych celów życiowych, wzorców i interesów na różnych etapach życia.

Okazuje się, że pary, które różnią się zaledwie 5 lat, mają 18% szans na rozstanie. Ta liczba drastycznie wzrasta, gdy różnica wynosi 10 lat – aż 39% prawdopodobieństwa rozstania. Przy znacznej różnicy wieku, jak 20 lat, prawdopodobieństwo to wynosi aż 95%.

Jaka jest więc optymalna różnica wieku między partnerami?

Badacze oceniają, że jest to zaledwie rok, a pary o takiej różnicy wieku mają zaledwie 3% szans na zakończenie związku.

Naukowcy jednak podkreślają, że na związek między ludźmi wpływa wiele czynników i wszystko zależy od samych partnerów. Podobnie jak oni, uważamy, że miłość to dziedzina, która pozostanie obca nauce na długo. Badania te można traktować raczej jako ciekawostkę niż wyrok. W końcu to my sami decydujemy o naszych związkach, a zakochani nie zawsze słuchają rad innych osób.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →