21 lutego 2024
c083153f-bac3-40f2-bdeb-4c778871676f-6469838

Jakie komplementy podobały się badanym?

Komplementy są niezwykle ważne w relacjach między ludźmi. Dobrze dobrany komplement może pomóc w uwodzeniu i zdobyciu serca drugiej osoby. Portal randkowy MyDwoje przeprowadził badanie, w którym zapytano ponad 700 kobiet i mężczyzn o to, jakie komplementy lubią najbardziej. Na podstawie wyników badania można wyróżnić trzy zasady, które pomogą trafić prosto do serca osoby zainteresowanej.

Chwal wnętrze, czyli intelekt, charakter oraz empatię

Okazuje się, że wygląd nie jest najważniejszy dla większości badanych. Zamiast skupiać się na wyglądzie, chcemy, aby partner docenił nasze myśli, charakter, intelekt, kreatywność i poczucie humoru. Chcemy, aby ktoś zakochał się w nas jako całości, a nie tylko w naszym wyglądzie. Badanie wykazało, że 30% mężczyzn i 23% kobiet chce usłyszeć komplementy dotyczące ich wnętrza. 18% badanych ceni sobie komplementy odnoszące się do ich inteligencji i umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach. Co ciekawe, więcej kobiet (6%) niż mężczyzn (4%) chce usłyszeć komplementy dotyczące ich charyzmy i siły. Natomiast mężczyźni (9%) bardziej oczekują docenienia za swoją empatię. Tylko około 3% badanych uważa, że najbardziej fascynujący jest ich temperament.

Komplementuj wygląd, figurę, strój

Czy tylko kobiety pragną usłyszeć komplementy dotyczące ich wyglądu? Okazuje się, że obie płcie chętnie słyszą komplementy na temat swojego wyglądu. 15% kobiet i 6% mężczyzn pragnie usłyszeć komplementy dotyczące ich twarzy, ust i oczu. 10% kobiet i 7% mężczyzn chce usłyszeć, że ich wysiłki na siłowni i w diecie przyniosły efekty, a ich figura budzi zachwyt. Co dziesiąty badany, niezależnie od płci, pragnie usłyszeć, że ich styl i klasa są na najwyższym poziomie. 4% badanych chciałoby usłyszeć komplementy na temat swojego głosu.

Komplementy: Skup się na całokształcie

Badanie wykazało, że mniej ważne lub zbyt szczegółowe aspekty nie są tak istotne dla większości badanych. Spracowane ręce, muzyka czy tatuaże nie są źródłem oczekiwanych komplementów. Zamiast skupiać się na szczegółach, powinniśmy doceniać całą osobę jako całość. Pochwały na temat szczegółów wyglądu są miłe, ale w poszukiwaniu partnera powinniśmy akceptować i doceniać całą osobę.

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →