21 lutego 2024
75fc1431-7470-4eed-baa4-68103df33459-8699793

Kiedy nadszedł czas na rozstanie? Jak rozpoznać, że to już ta chwila?

Decyzja o rozwodzie zawsze jest trudna, szczególnie gdy jedna ze stron nadal kocha drugą. Mimo że liczba rozwodów w Polsce rośnie, temat ten wciąż jest tabu, powodem do wstydu, plotek, a czasami nawet napiętnowania. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, gdy w związku są dzieci. Czy warto trwać razem bez uczucia, aby zapewnić im pełną, choć niekoniecznie szczęśliwą rodzinę? Kiedy nadszedł czas na rozstanie? Jak rozpoznać, że to już ta chwila?

Spróbowaliście terapii małżeńskiej, ale nie przyniosła ona skutku? Stosowaliście ją przez długi czas, ale nie pomogła wam?

Aby ratować małżeństwo, obie strony muszą być na to zdecydowane. Terapia jest wyrazem dobrej woli, ale czasami zdarza się, że między partnerami wydarzyło się już zbyt wiele złego, zbyt wiele krzywd. W takich przypadkach nawet pomoc specjalisty może być tylko marnowaniem czasu.

Z wiekiem i stażem małżeństwa namiętność zanika.

Jest to naturalny proces w związku dwóch osób. Czasami występują okresy, nawet w młodych małżeństwach, kiedy mamy przerwę, ale iskierka nadal się tli i można ją rozpalić. Dajcie sobie czas – być może to tylko chwilowa faza. Stres wynikający z problemów w pracy i między wami z pewnością wpływa na wasz popęd!

Intymność w związku oznacza zrozumienie, czułość, dbanie o siebie nawzajem.

Pojawiają się momenty, kiedy rzeczywiście trudno nam o nią. Jest to ostatnia rzecz, która pozostaje w związku, gdy zaczyna nam brakować namiętności. Małżeństwa oparte tylko na intymności są w stanie przetrwać, ale gdy jej zabraknie, mamy do czynienia ze związkiem pustym. Warto szczerze przemyśleć nasze uczucia do współmałżonka i zdecydować się na podjęcie decyzji. Jeśli z dawnej relacji nie zostało już nic, czy nie warto rozstać się i zacząć życie na nowo, być może z kimś innym?

Jeśli niemal każda wasza rozmowa kończy się kłótnią, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Jak waszą relację widzą dzieci? Czy jest sens kontynuować toksyczny układ „dla dobra dzieci” i pokazywać im na swoim przykładzie, jak nieszczęśliwym można być w związku?

To, czy można wybaczyć zdradę partnera, jest indywidualną sprawą.

Jednak gdy przelotne romanse się powtarzają i tylko nas dobijają, wpędzają w depresję, warto odpuścić. Niektórzy ludzie nie są stworzeni do monogamicznych związków – lepiej odejść i pozwolić im robić to, na co mają ochotę, a miłości szukać gdzie indziej.

Jeśli jedna ze stron pragnie mieć dzieci, a druga kategorycznie uważa, że nie jest stworzona do rodzicielstwa, jest to poważny problem.

Oczywiście można próbować przekonać drugą osobę do posiadania dzieci lub przeciwnie. Ale czy w takiej sytuacji będziemy naprawdę szczęśliwi? Czy kobieta, która pragnie dziecka za kilka lat, nie stwierdzi, że wyrzekła się czegoś ważnego, aby ratować związek?

Jeśli jesteś ofiarą przemocy, zarówno fizycznej, jak i psychicznej, powinnaś zakończyć tę relację.

Oprawca się nie zmieni, nawet jeśli twierdzi, że będzie się starał i że cię kocha. W takiej sytuacji potrzebujesz pomocy – on również, ale zdecydowanie nie twojej.

Aby ratować związek, obie strony muszą wyrazić chęć do tego.

Nie możesz walczyć i kochać za dwoje. Warto walczyć o małżeństwo, ale nigdy za wszelką cenę. Przede wszystkim, jeśli twoje małżeństwo sprawia, że jesteś nieszczęśliwa i nie masz już siły, by o nie walczyć, warto rozważyć terapię lub… rozstanie. Terapia może być również sposobem na dojście do takiej decyzji i pomoc w dokonaniu jej w sposób łagodny i zgodny. Jakie powody przekonałyby was do rozwodu lub rozstania? Kiedy warto ratować związek?

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →