22 lutego 2024
629bb860-84aa-4193-9913-d45ebed13a8b-3531090

Kiedy partner traci zainteresowanie seksem…

W każdym związku zdarzają się okresy, w których namiętność jest mniej intensywna. Ale co się dzieje, gdy wcześniej namiętny partner przestaje inicjować seks? Czy to oznacza, że uczucie wygasło, przestałeś mu się podobać, znalazł kogoś innego? Zanim zaczynasz rozważać najgorsze scenariusze, pamiętaj, że przyczyna może być zupełnie inna! Co zrobić, gdy partner unika seksu?

Przede wszystkim musisz z nim porozmawiać. Nie ma innego wyjścia! Czasami powód może być banalny, ale dla niego krępujący. Może być związany z ukrytymi problemami zdrowotnymi lub psychicznymi. Zamiast martwić się i denerwować, zapytaj! Przedstawiamy kilka powodów, dla których partner może unikać zbliżeń, aby udowodnić Ci, że nie zawsze oznaczają one koniec uczucia 🙂

Kiedy partner traci zainteresowanie seksem… – Zaburzenia hormonalne

Tak, również mężczyźni mogą je mieć. To testosteron odpowiada za popęd seksualny, a jego spadek może powodować mniejszą chęć do uprawiania seksu oraz problemy z erekcją.

Kiedy partner traci zainteresowanie seksem… – Stres

Stres to nie tylko wymówka. Wiesz doskonale, że problemy w pracy lub rodzinie mogą skutecznie odebrać Ci ochotę na zbliżenia. Czasami problemy paraliżują nas do tego stopnia, że nie odczuwamy przyjemności z seksu ani potrzeby jego uprawiania!

Kiedy partner traci zainteresowanie seksem… – Depresja

Czasami żyjąc obok siebie, możemy nie dostrzegać ogromu problemów naszego partnera. Możemy myśleć, że to nie dotyczy Was, że przecież on Cię kocha, jesteście razem szczęśliwi, więc nie może być w depresji. Depresja może nie mieć związku ze związkiem. To, że związek jest udany, nie oznacza, że partner będzie szczęśliwy w życiu. Nie oznacza to, że zawiodłaś jako partnerka! Musisz jedynie skierować go na odpowiednią ścieżkę, zachęcić do terapii!

Kiedy partner traci zainteresowanie seksem… – Problemy zdrowotne i przyjmowane leki

Czasami problemy zdrowotne mogą wiązać się z trudnościami w osiąganiu erekcji i obniżonym libido. Takie działanie mają na przykład niektóre leki antydepresyjne. Twój partner może wstydzić się swoich problemów z męskością i w milczeniu unikać zbliżeń. Warto zachęcić go do rozmowy i, jeśli konieczne, do wykonania odpowiednich badań.

Kiedy partner traci zainteresowanie seksem… – Uraza

Zastanów się, czy Twój partner nie czuje do Ciebie urazy. Może podczas ostatniej kłótni powiedziałaś coś, co go zraniło? Zapytaj, porozmawiaj!

Kiedy partner traci zainteresowanie seksem… – Mężczyzna nie musi zawsze inicjować seksu!

To prosta prawda. Jeśli przyzwyczaiłaś się do tego, że to on zazwyczaj zabiega o zbliżenie, porzuć to przyzwyczajenie! Jeśli masz ochotę na seks, nie czekaj biernie i w milczeniu. Czasami wystarczy odpowiednia bielizna, czasami muzyka, a czasami jasne sygnały, że właśnie teraz masz ochotę na seks. Nie obawiaj się odmowy – chociaż mało prawdopodobna, to w końcu Ty też pewnie nie raz odmawiałaś!

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →