21 lutego 2024
7970d0d8-f87b-44bb-987e-093b5b6d9a76-6848301

Kiedy powinno się wziąć ślub? Popularne przesądy dotyczące daty, o których każda panna młoda powinna wiedzieć!

Na co dzień nie ufamy przesądom. Piątek trzynastego dawno przestał być dla większości z nas dniem, w którym należy uważać na czarne koty i nie rozsypywać soli. Jednak kiedy zbliża się nasz ślub, nasze racjonalne myślenie ustępuje miejsca lękom związanym z przesądami ślubnymi. „A co jeśli się spełnią? Lepiej dmuchać na zimne!” Oto najpopularniejsze przekonania dotyczące odpowiedniego terminu na ślub!

Wiele ślubnych tradycji i przesądów nadal jest żywa w ceremonii zaślubin. Panny młode starają się wkomponować coś starego, coś pożyczonego i coś niebieskiego do swojej garderoby, rzucają bukietem i chowają suknię przed wzrokiem narzeczonego. Jednak wiele przesądów dotyczy samej daty ślubu. Sprawdź, kiedy warto wziąć ślub, aby zapewnić sobie szczęśliwe małżeństwo zgodnie z tymi wierzeniami!

Kiedy powinno się wziąć ślub? Popularne przesądy dotyczące daty, o których każda panna młoda powinna wiedzieć!

Szczęśliwe miesiące na ślub

Według dawnych przesądów, wybierając miesiąc na ślub, powinnyśmy zwrócić uwagę, aby w jego nazwie była literka „r”. Największe szczęście przynosi grudzień, ze ślubem udzielonym w Boże Narodzenie lub w okresie karnawału. Natomiast niezalecane są śluby w Prima Aprilis, w czasie adwentu i Wielkiego Postu, a także w maju i listopadzie. Wiele polskich par bierze również pod uwagę pogodę, decydując się na ciepłe miesiące, zwłaszcza czerwiec i sierpień. Niektóre pary postanawiają również kontynuować rodzinne tradycje, powtarzając schemat, który przynosił szczęście ich rodzicom. Warto podkreślić taki wybór pamiątkowymi zdjęciami lub dekoracją nawiązującą do tradycji – na przykład choinką na Boże Narodzenie!

Najlepszy dzień na ślub

Podobnie jak w przypadku miesięcy, poszczególne dni tygodnia mogą mieć wpływ na szczęście nowożeńców. Mówi się, że nie powinno się brać ślubu w poniedziałki, ponieważ „od poniedziałku nie warto zaczynać”. Z kolei piątek to po prostu „zły początek”. Za idealny dzień na ślub uważa się sobotę.

Kiedy powinno się wziąć ślub? Popularne przesądy dotyczące daty, o których każda panna młoda powinna wiedzieć!

Co mówią statystyki?

Okazuje się, że rodzaj ceremonii ma duży wpływ na preferowaną datę ślubu. Pary decydujące się na ślub kościelny zwracają większą uwagę na kalendarz liturgiczny i związane z nim wskazówki oraz przeciwwskazania dotyczące ślubu (nie tylko dla siebie, ale także dla gości wierzących, którzy nie mogliby bawić się na hucznej imprezie w okresie adwentu czy Wielkiego Postu). Ślub cywilny zwykle nie podlega tym ograniczeniom.

A co z kosztami?

Niezależnie od tego, czy szanujemy katolickie tradycje, wierzymy w przesądy czy martwimy się o pogodę, wiele par jest zmuszonych wybrać mniej popularny miesiąc bez „r” w nazwie, zimową lub jesienną porę i niechciany przez innych dzień tygodnia, na przykład piątek. Takie wybory często wiążą się z niższymi kosztami wynajmu sal balowych, hoteli czy restauracji. Wiele z nich można wynająć w połowie tygodnia za znacznie niższą cenę lub w piątek z rabatem piętnaście procent. Taka opcja wydaje się kusząca lub po prostu jedyna, na którą młoda para może sobie pozwolić.

A jakie miesiące wybrały nasze Czytelniczki na ślub? Czy wierzycie w przesądy związane z datą ślubu i chcielibyście podzielić się swoimi doświadczeniami lub wspomnieniami? Jesteśmy zawsze ciekawi Waszego punktu widzenia!

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →