21 lutego 2024
99b03cc8-3b0c-4add-9ed8-77d004cb9d8d-7832128

Kłótnie o błahostki – najczęstsze przyczyny sporów w związkach

W każdym związku zdarzają się kłótnie, nawet w tych najlepszych. Co ciekawe, częściej kłócimy się o drobiazgi niż o poważne sprawy. Jakie są najczęstsze przyczyny tych sporów?

Kłótnie o drobiazgi: co najczęściej prowokuje spory w związkach

1. Brak uwagi
Często zdarza się, że opowiadamy naszemu partnerowi o naszym dniu, a on nie słucha. To jedna z najczęstszych przyczyn kłótni w związkach. Kiedy czujemy, że nasza druga połowa nas ignoruje, czujemy się lekceważeni i nieznaczący dla niej.

Warto jednak zastanowić się, dlaczego partner nie słucha. Być może jest przemęczony i potrzebuje chwili relaksu. Może planuje wypad z przyjaciółmi lub nawet wakacje z nami. Dopóki partner okazuje zrozumienie za swoje nieuwagi, nie ma problemu. Jednak jeśli zaczyna otwarcie okazywać, że nie interesuje go to, o czym mówimy, mamy problem…

2. Bałaganiarze kontra pedanci
Często to mężczyźni są bałaganiarzami, którzy nie sprzątają po sobie. Kobiety często zmiatają za nimi każdy pyłek, wierząc, że mężczyźni nie mają talentu do sprzątania. Ale są też kobiety, które rozrzucają swoje rzeczy po całym domu. Niestety, jedynym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest szczera rozmowa i próba zmiany nawyków.

3. Pieniądze
Często kłócimy się o pieniądze. Partner może robić awantury o nasze zakupy, podczas gdy sam wydaje pieniądze na rzeczy, których nie potrzebuje. Różne podejście do pieniędzy może prowadzić do ciągłych sporów. Jednak czasem lepiej mieć różne podejście do pieniędzy, niż przepuszczać wszystko albo nie pozwalać sobie na żadną przyjemność.

4. Walka o telewizor
Czy twój partner zawsze wybiera programy, a ty musisz się dostosować? Czy narzeka, kiedy chcesz obejrzeć romantyczny film? Jeśli wasze gusta filmowe są zupełnie różne, lepiej nie próbować oglądać razem filmów. Można skorzystać z VOD lub obejrzeć filmy na osobnych telewizorach.

5. Chrapanie
Chrapanie partnera może być bardzo irytujące. To może być oznaka różnych problemów zdrowotnych. Warto porozmawiać z partnerem na ten temat i znaleźć rozwiązanie.

Kłótnie o błahostki mogą być męczące, ale ważne jest, aby próbować rozwiązywać problemy i pracować nad swoimi nawykami. A o czym ty kłócisz się z partnerem?

Dominika Urgacz

Ekspert w dziedzinie relacji międzyludzkich, posiada ponad 20 lat doświadczenia w doradzaniu parom oraz prowadzeniu warsztatów o budowaniu silnych i zdrowych związków. Autor licznych publikacji i bestsellerów na temat miłości, zaufania i komunikacji w relacjach. Jego prace są cenione za praktyczne podejście i głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki. Swoją pasję do pomagania innym przekształcił w misję życiową, dzięki której tysiące osób odnajduje szczęście w swoich związkach.

Zobacz wszystkie posty autora Dominika Urgacz →